Wystawa "Potwory letnie" Magdaleny Burdzyńskiej online – Talia 2020
access_time 2020-12-28 14:35:00
Wystawa „Potwory letnie” Magdaleny Burdzyńskiej online 24. edycja Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie to nie tylko bezpłatne spektakle komediowe online. Wśród innych wydarzeń towarzyszących Festiwalowi na uwagę zasługuje na pewno wystawa „Potwory letnie” Magdaleny Burdzyńskiej, którą także możemy zobaczyć w sieci.

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie udostępnił w internecie reportaż z wystawy „Potwory letnie” Magdaleny Burdzyńskiej. Artystka jest też autorką plakatu XXIV Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia 2020 w Tarnowie. Każdy, kto ma ochotę odwiedzić surrealistyczny, mieniący się intensywnymi kolorami świat ilustracji Burdzyńskiej, może to zrobić w dowolnej chwili. Wystarczy wejść do kanału YouTube Teatru, klikając w link: https://youtu.be/HzwxuaGeHxo.

Jak mówi w relacji Magdalena Burdzyńska, tytuł wystawy zainspirowany jest książką paradokumentalną pt. „Poczet potworów letnich”. Książka stanowi zbiór historii o przedziwnych istotach, jakie wśród nas żyją. Bohaterzy ilustracji stworzonych przez Burdzyńską także są włochatymi, dziwacznymi potworami, które znamy z różnych opowieści z dzieciństwa, np. Yeti, Wielka Stopa, Czarna Łapa czy potwór Nessi. Malarka przyznaje, że wszystkie te stworzenia uwielbia i w nie wierzy, dlatego właśnie w swoich pracach odmalowuje je z wielką czułością. Ilustracje, które zgromadzono na wystawie powstały w ostatnich latach - większość z nich wykonana została w technice sitodruku. Obrazy były prezentowane na początku 2020 r. w Galerii Satyrykon w Legnicy. Wersja pokazywana w Tarnowie przy okazji Festiwalu Komedii Talia stanowi fragment legnickiej wystawy.

Magdalena Burdzyńska jest malarką, projektantką graficzną i ilustratorką, która pochodzi z Tarnowa. W 2002 r. uzyskała dyplom w pracowni prof. Adama Brinckena, kończąc Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Malarka często sięga do mocnych barw i kontrastów, umiejętnie łącząc dynamikę przekazu z minimalistycznymi, geometrycznymi formami. W jej obrazach znajdziemy dużo baśniowych symboli i nieokiełznanej ekspresji, a z drugiej strony wiele realizmu. Burdzyńska opracowuje także wizualne wydarzenia kulturalne i aranżacje wystaw, współpracując z wieloma instytucjami i wydawnictwami. Twórczość artystki pokazywana była na licznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych i to zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

Artystka z Tarnowa jest laureatką ważnych nagród. W 2017 r. jej projekt graficzny książki Tadeusza Różewicza i Adama Haławeja pt. „Śmietnik” zdobył nagrodę w konkursie PTWK Najpiękniejsza Książka Roku 2016. Dwa lata później Burdzyńska ponownie została nagrodzona w tym samym konkursie, tym razem za ilustracje i projekt graficzny książki „Quarks, Elaphants & Pierogi: Poland in 100 Word” (PTWK Najpiękniejsza Książka Roku 2018). W 2019 r. otrzymała też drugą nagrodę w 4. Przeglądzie Muzeum Widzialne – nagrodzono przygotowaną przez nią nową identyfikację Muzeum Fotografii w Krakowie.

Festiwal Komedii Talia w Tarnowie miał w tym roku wydanie jedynie internetowe. Jeszcze do końca grudnia można zobaczyć poszczególne atrakcje Festiwalu. Na kanale YouTube Teatru znajdziemy 4 spektakle komediowe: „Księżniczka na opak wywrócona”, „Śluby panieńskie”, „Heroiny” i „Brzydal”. Ponadto Teatr zamieścił tam 6 paneli dyskusyjnych dotyczących prezentowanych spektakli. Trwa także „Taliowy quiz” - wśród osób, które udzielą poprawnych odpowiedzi na 3 pytania dotyczące wybranego spektaklu, zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody od sponsorów. Szczegóły konkursu znajdują się tu: http://www.teatr.tarnow.pl/news/view/715.

XXIV Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia 2020 w Tarnowie został zrealizowany przy wsparciu finansowym Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A