Rozdawali żonkile na pamiątkę powstania w getcie warszawskim
access_time 2021-04-19 11:44:00
Wolontariusze z tarnowskiej Fundacji Antyschematy2 po raz kolejny rozdawali na ulicach miasta żywe i papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku, które było największym zbrojnym zrywem Żydów w czasie II wojny światowej.

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Tego dnia, przed 78 laty bojownicy z Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które likwidowały getto. Walki trwały niespełna miesiąc, a oficjalnie zakończyły się 16 maja 1943 r. wysadzeniem przez Niemców Wielkiej Synagogi. To właśnie po tym fakcie, dowodzący akcją tłumienia powstania generał SS Jürgen Stroop, obwieścił w raporcie dokumentującym przebieg walk w getcie, że „żydowska dzielnica w Warszawie już nie istnieje”.

Na pamiątkę heroicznego zrywu, Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”, co roku organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, w której bierze udział wiele miast w Polsce, również wolontariusze z Tarnowa.

Żółte żonkile symbolizują szacunek i zbiorową pamięć. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku 19 kwietnia, składał je pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

Fot. Artur Gawle / archiwum UMT

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A