Jak żyć aktywnie w mieście? Krótki poradnik
access_time 2021-06-24 11:49:00
Aktywny tryb życia prowadzić można niezależnie od wieku, płci, a także miejsca zamieszkania. Oczywiście życie w mniejszych miejscowościach lub na wsi – bliżej przyrody – ma wiele zalet, nie zapominajmy jednak o tym, że w wielu aspektach to właśnie zdrowy i aktywny tryb życia może być dużo łatwiejszy w mieście. To, co składa się na zdrowy styl życia to nie tylko ruch na świeżym powietrzu, ale także wiele innych aspektów życia. Wygoda i charakter życia w mieście, mnogość usług, a także łatwa dostępność różnego rodzaju produktów może rozleniwić i przyzwyczaić do biernego trybu życia, co jest szkodliwe zarówno dla ludzkiego organizmu, jak i psychiki. Dlaczego nie warto i jak nie wpaść w tę pułapkę?

Bierny tryb życia – wady

Nie można zapominać o tym, że życie człowieka nie zawsze wyglądało tak jak dzisiaj. Rozwój technologii i cywilizacji w ogóle doprowadziły do XIX-wiecznej rewolucji przemysłowej, która zintensyfikowała proces migrowania ludzi ze wsi do miast. Współcześnie zdecydowanie ponad połowa ludzi na świecie żyje w mniejszych i średnich miastach oraz największych aglomeracjach. Wiąże się to z zasadniczą zmianą trybu życia człowieka, który coraz częściej wykonuje swoją pracę, siedząc przed ekranem komputera, a na co dzień porusza się samochodem lub autobusem. Siedzący, bierny tryb życia wsparty nieodpowiednią dietą jest szkodliwy przede wszystkim dla ludzkiego ciała, ale wpływa także na codzienne samopoczucie.

Powyższe wyliczenie powinno stanowić wystarczającą odpowiedź dla wszystkich, którzy zastanawiają się, dlaczego warto prowadzić zdrowy tryb życia. Oczywiście nie każdy od razu powinien stać się miłośnikiem sportu i aktywności na świeżym powietrzu oraz zdrowej, przemyślanej diety, jednak ogólna zmiana nastawienia i obserwowanie swoich nawyków powinny wystarczyć, by zauważyć, co i dlaczego warto zmienić.

Aktywny tryb życia – zalety

Zdrowy i aktywny tryb życia to oczywiście dosyć złożony temat, na który składa się nie tylko duża ilość ruchu i zdrowa dieta. To rodzaj świadomego podejścia do codziennego życia, które trudno wypracować w ciągu kilku dni – najczęściej to długotrwały proces. Od samego początku jednak wszystkie najdrobniejsze kroki podejmowane w celu uczynienia własnego trybu życia coraz bardziej aktywnym przyniosą odczuwalne skutki. Z jakimi zaletami wiąże się zdrowy i aktywny tryb życia?

Lepsze samopoczucie na co dzień

Większa ilość ruchu z pewnością pozytywnie wpłynie na psychikę. Pomoże rozładować napięcie zgromadzone w ciele, obniży poziom stresu, co przełoży się na większą dawkę pewności siebie i optymizmu na co dzień. Zredukuje również ryzyko zachorowania na depresję, nerwicę i inne choroby psychiczne.

Więcej energii rano i wieczorem

Odejście od siedzącego trybu życia pomoże wyeliminować nadmierną senność, ospałość i brak energii do działania. Naturalny zastrzyk energii każdego dnia pozwoli wyrwać się z zaklętego kręgu i znajdować w sobie motywację do działania na kolejne dni, tygodnie i miesiące.

Poprawa wyglądu

Regularne ćwiczenia wzmocnią mięśnie i stawy, co przełoży się na poprawę sylwetki, pomoże wyrobić poprawne nawyki treningowe i z pewnością nie pozostanie bez wpływu nie tylko na wygląd muskulatury, ale także stan cery, włosów czy paznokci.

Lepsze funkcjonowanie organizmu

Stosowanie odpowiedniej diety i regularne zażywanie ruchu już po kilku tygodniach da wyraźne rezultaty – poprawa funkcjonowania narządów wewnętrznych to klucz do dobrego samopoczucia. Szybszy metabolizm, większa wydolność krążeniowo-oddechowa, redukcja złego cholesterolu – to tylko niektóre z przykładów. Według badań zdrowy i aktywny tryb życia to zwiększenie jego jakości, co bezpośrednio może przełożyć się na jego długość!

Zmniejszenie ryzyka chorób

Aktywny tryb życia to recepta na sporą część dolegliwości takich jak:

  • choroby serca, 

  • nadciśnienie tętnicze, 

  • osteoporoza, 

  • bóle stawów. 

Zgodnie z zasadą „ruch to zdrowie” warto pamiętać, że choroby tego rodzaju zazwyczaj wynikają z niewłaściwego dbania o swój organizm.

Zasady zdrowego stylu życia – od czego zacząć?

Zestaw zasad mających na celu ułatwienie każdemu prowadzenie zdrowego trybu życia to coś, z czym z pewnością każdy z nas spotkał się niejednokrotnie. Na każdym kroku jednak warto do nich wrócić, by uzmysłowić sobie, że ich praktykowanie to klucz do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu.

  1. Pij dużo wody. Odpowiednie nawodnienie to podstawa.

  2. Zacznij regularnie ćwiczyć. Regularny ruch jest potrzebny, by wszystkie partie mięśni działały prawidłowo.

  3. Jedz regularnie. Stałe pory przyjmowania posiłków to lepszy metabolizm.

  4. Kontroluj swoją dietę. Staraj się, by twoja dieta była dobrze zbilansowana, a posiłki zróżnicowane.

  5. Znajdź balans między pracą a wypoczynkiem. Twój wolny czas jest równie istotny, co czas poświęcony pracy.

  6. Zadbaj o odpowiednią ilość snu. Nie zapominaj o tym, że potrzebujesz odpowiednio dużo czasu na regenerację.

  7. W miarę możliwości unikaj siedzącego trybu pracy. Jeśli komputer to twoje narzędzie pracy, rozważ zaprojektowanie stojącego stanowiska, stosuj przerwy na rozruch.

  8. Spędzaj czas blisko natury. Korzystaj z możliwości wyjazdów poza miasto.

  9. Nie spiesz się! Pośpiech zazwyczaj nie niesie żadnych korzyści.

  10. Dbaj o siebie. Aktywny tryb życia to kwestia świadomego podejścia.

Łatwo wyobrazić sobie chaos pojawiający się w życiu każdej osoby, która zaczyna stosować się do wszystkich powyższych zasad jednocześnie. Dodatkowa zasada powinna więc brzmieć: skup się na małych sukcesach. Nie chodzi o to, by z dnia na dzień rzucić pracę przy komputerze, zacząć trenować 3 razy dziennie i żywić się tylko warzywami. Jeśli czujesz potrzebę zmiany trybu życia, dokonaj skrupulatnej analizy swoich nawyków, a także zastanów się, jak możesz zacząć je zmieniać w praktyce, by osiągnąć cel. Być może na początek wystarczy ograniczyć spożycie soli i cukru, przyjmować większe ilości wody i przerywać pracę co jakiś czas, by wykonać zestaw ogólnych ćwiczeń rozciągających? Ostatecznie wszystko sprowadza się do zmiany myślenia o swoim organizmie, oduczenia się niezdrowych nawyków i zastąpienia ich nowymi, zdrowymi przyzwyczajeniami, do czego potrzeba chęci i determinacji.  

Jak prowadzić zdrowy tryb życia w mieście?

Choć często można spotkać się z opiniami, że życie w dużych miastach jest niezdrowe, warto rozpatrzyć tę tezę w szerszym aspekcie. Być może faktycznie powietrze, którym oddychają ludzie w miastach jest bardziej zanieczyszczone niż to na wsi, a tempo życia szybsze, co przekłada się na stan zdrowia fizycznego i psychicznego ludzi. Czy jednak ktokolwiek z nas jest w stanie wyobrazić sobie odejście od miast na skalę globalną? Nie zapominajmy o wszystkich możliwościach, które niesie ze sobą życie w mieście. Prowadzenie aktywnego i zdrowego trybu życia jest możliwe niezależnie od miejsca zamieszkania. Jeśli z kolei rozpatrzyć tę tendencję w szerszym kontekście, może okazać się, że aktywny tryb życia może przynieść korzyści nie tylko dla nas i naszych bliskich, ale także dla ogółu społeczeństwa w danym mieście.

Jakie sporty można uprawiać w mieście?

Ruch to zdrowie – oczywiście! Jak jednak zachować regularność treningów, a przede wszystkim jakie sporty można uprawiać w przestrzeni miejskiej, w której często dostęp do naturalnych obszarów górskich i jezior, a przynajmniej dużych parków i terenów zielonych jest ograniczony? Na ten temat pisaliśmy szerzej w tekście dotyczącym outdoorowych sportów miejskich. Warto pamiętać, że większość dyscyplin sportowych może być uprawiana nie tylko na świeżym powietrzu, ale także w zamkniętych, przystosowanych do tego pomieszczeniach. Trenować możemy więc regularnie zarówno w domu, na świeżym powietrzu, jak i na siłowni czy ściance wspinaczkowej. Niezależnie od pory roku, dnia czy pogody za oknem. Jeśli dopiero zaczynacie wyrabiać sobie nawyk częstych ćwiczeń, warto zastanowić się, czy nie brakuje wam podstawowego wyposażenia sprzętowego. Elastyczne spodnie do fitnessu uczynią treningi bardziej komfortowymi, a tym samym efektywniejszymi, a pojemna torba sportowa ułatwi przemieszczanie się pomiędzy pracą, szkołą, a siłownią lub basenem.  

Jesteś tym, co jesz!

Regularny ruch to znaczna część sukcesu. Na nic jednak zdają się regularne treningi, jeśli nie zadbamy o dietę. Jak wiemy, regularne nawadnianie organizmu to kluczowa kwestia dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W końcu każdy z nas składa się z wody aż w 70%! Oprócz tego warto przeanalizować swoją codzienną dietę pod kątem zawartości poszczególnych składników mineralnych i zastanowić się, jak ją urozmaicić, a także które niekorzystne przyzwyczajenia należałoby wyeliminować. Na ten temat z kolei pisaliśmy szerzej w tekście na temat zdrowych nawyków żywieniowych.  

Co oprócz sportu i zdrowego odżywiania?

Jak widać, temat aktywnego trybu życia to kwestia dość złożona i nie sprowadza się wyłącznie do ograniczenia spożywania słodyczy i uprawiania sportów. To m.in. także ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie z diety alkoholu i tytoniu. Już te fundamentalne zagadnienia można potraktować bardzo szeroko. Wtedy z pewnością nawet ci, którzy mają się za „aktywnych” będą mogli jeszcze bardziej poprawić swoje samopoczucie. Aktywny i zdrowy styl życia może być praktykowany niezależnie od miejsca zamieszkania. Jako że trudno znaleźć uniwersalny przepis na zmianę trybu życia, a powyższe zasady warto traktować jako wskazówki, a nie żelazne reguły, warto poszukać własnych rozwiązań. Z pewnością dobrym pomysłem będzie częstsze przesiadanie się z auta na rower i poruszanie się w ten sposób po mieście. To nie tylko forma aktywności ruchowej, ale także ograniczenie produkcji spalin i przyczynienie się do polepszenia stanu powietrza! Bieganie do pracy? Regularne wstawanie od komputera, by rozciągnąć kręgosłup, szyję, barki i nogi? Dobre jest każde rozwiązanie, które pomoże ci na dłuższą metę poczuć się lepiej w swoim ciele!  

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A