Szczepienia w Tarnowie i regionie. Na tle województwa małopolskiego wypadamy słabo
access_time 2021-07-05 11:22:00
Już ponad milion mieszkańców województwa małopolskiego jest w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19. Najwięcej w Krakowie (47,4proc.), Zielonkach (43,9 proc.) i Wielkiej Wsi (42,4 proc.). A jak to wygląda w Tarnowie i regionie tarnowskim?

Ministerstwo Zdrowia udostępniło możliwość śledzenia procesu szczepień w poszczególnych gminach. W raporcie dla każdej z nich można znaleźć informację o liczbie ludności, liczbie pacjentów, którym podano jedną dawkę, oraz liczbie pacjentów w pełni zaszczepionych. Można również sprawdzić, jak wyglądają szczepienia w poszczególnych grupach wiekowych.

Analizę danych przygotowuje Centrum e-Zdrowia we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Centrum GovTech, NFZ oraz GUS. Dane są aktualizowane każdego dnia do godziny 13. Przypisanie osoby zaszczepionej do danej gminy odbywa się według algorytmu, który do numeru PESEL osoby zaszczepionej przyporządkowuje adres zamieszkania na podstawie 5 źródeł danych. Algorytm został skonstruowany tak aby wyznaczony adres był jak najbardziej zbliżony do faktycznego adresu zamieszkania zaszczepionego pacjenta, biorąc także pod uwagę takie czynniki jak kompletność danych i ich jakość. 5-stopniowy algorytm przyporządkowujący adresy korzysta z baz danych w następującej kolejności:

  • Centralny Wykaz Ubezpieczonych - obejmuje ubezpieczonych w ZUS i KRUS, w tym osoby zgłoszone do ubezpieczenia.
  • IKP / Gabinet - adres podany przez pacjenta w Indywidualnym Koncie Pacjenta lub adres podany podczas wizyty lekarskiej. Brane są pod uwagę wyłącznie adresy podane po 1 stycznia 2021 r.
  • Karta Szczepień - adres podany przez pacjenta podczas szczepienia rejestrowany przez pracownika medycznego w Karcie Szczepień,
  • Adres Zameldowania - adres zameldowania Pacjenta wg rejestru PESEL,
  • Adres Punktu Szczepień - adres placówki, w której zostało wykonane szczepienie. Wykorzystanie tej bazy danych ma charakter uzupełniający cały algorytm.

Jak zaznaczono w metodologii badana "Pod uwagę brane są wyłącznie adresy dla których udało się wyznaczyć poprawny kod TERYT gminy. Raz ustalony adres pacjenta stanowi trwałe przypisanie pacjenta do gminy - pozostaje bez zmian, niezależnie od okoliczności.".

Według danych, w Tarnowie szczepionkami przeciwko COVID-19 w pełni zaszczepiło się 38 324 osób (35,6 proc.), natomiast jedną dawkę przyjęło 47 175. W powiecie tarnowskim przoduje gmina Tarnów (28,9 proc.), za nią jest Skrzyszów (26,4 proc.), a na trzecim miejscu Wierzchosławice (24,9 proc.). Na końcu statystyki powiatowej znajduje się gmina Tuchów (22,8 proc.).

W powiecie dąbrowskim najwięcej osób w pełni zaszczepionych znajduje w gminie Mędrzychów – 25,6 proc., najmniej w Radgoszczy – 17,3 proc. Niski poziom zaszczepienia jest też w powiecie brzeskim - w Brzesku w pełni zaszczepionych jest 28,6 proc., natomiast na końcu zestawienia jest Iwkowa z wynikiem 18,6 proc.

Szczegółowy raport znajduje się pod adresem https://www.gov.pl/web/szczepienia-gmin.

Dodajmy, że zgodnie z rządowymi zapowiedziami, gminy z najwyższym stopniem zaszczepienia mieszkańców mogą liczyć na finansowe nagrody. Gmina, w której będzie najwyższy stopień zaszczepienia w ramach 49 obszarów, otrzyma 1 mln zł na dowolny cel. Z kolei gmina, która będzie miała najwyższy wskaźnik zaszczepienia w skali Polski, otrzyma 2 mln zł.

ac / fot. P. Topolski / archiwum UMT

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A