Podtarnowskie winnice z nową infrastrukturą turystyczną
access_time 2021-08-06 10:11:00
Winnice współtworzące ENOTarnowskie kuszą wypoczynkiem blisko natury i nową infrastrukturą turystyczną. Poza ławkami i stojakami na rowery, pojawiły się tam pokaźne drewniane ramy do robienia zdjęć na tle malowniczych plenerów.

Region ENOTarnowskie cieszy się coraz większą popularnością wśród osób, które chcą wypoczywać w malowniczej scenerii w doborowym towarzystwie doskonałych win i lokalnych potraw. Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy oraz Tarnowska Organizacja Turystyczna wspierają winiarzy w dążeniu do rozwoju. W ostatnim czasie, drugi raz z rzędu pozyskano środki na stworzenie jednolitego systemu identyfikacji wizualnej i infrastruktury turystycznej dla obszaru ENOTarnowskie. Poszczególne elementy zostały już wykonane i zamontowane na Winnicy Dąbrówka, Winnicy Zadora, Winnicy Nowizny i Piwnicach Antoniego.

Na wspomnianych obiektach, w zależności od miejsca, pojawiły się drewniane ławki i tablice informacyjne, estetyczne kosze na śmieci, stojaki rowerowe, atrakcyjne witacze, czytelne drogowskazy opatrzone szyldem ENOTarnowskie. Nie lada gratką dla turystów jest olbrzymie okno, w którym można zrobić sobie zdjęcie na tle pięknych plenerów. W tym roku pojawią się także duże drzwi do świata winnic oraz duże okno z kwaterami. Winiarze są przekonani, że będzie to hit w mediach społecznościowych, doskonale promujący walory ENOTarnowskie.

Koncepcja systemu identyfikacji wizualnej i infrastruktury turystycznej nie jest dziełem przypadku, ale przemyślanym projektem poprzedzonym analizą form architektury regionalnej. – Forma architektoniczna projektowanych obiektów wynika z analizy regionalnego budownictwa drewnianego, stanowiącego element ginącego dziedzictwa kulturowego. Idea spójności przejawia się w proporcjach, gabarytach, doborze materiałów i kolorystyce elementów – tłumaczą autorzy koncepcji.

Obszar ENOTarnowskie obejmuje ponad 60 winnic zlokalizowanych na terenie Tarnowa i powiatów: tarnowskiego, brzeskiego, bocheńskiego, mieleckiego, dębickiego i nowosądeckiego. Nową infrastrukturę turystyczną zamontowano na terenie czterech winnic:

  • Winnicy Dąbrówka, która położona jest w miejscowości Dąbrówka Szczepanowska na skraju Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Zachodnio Karpackiego w Gminie Pleśna, zaledwie 12 km od Tarnowa. Przy dobrej pogodzie można delektować się tam winem i podziwiać widok na Tatry. Na winnicy można wynająć drewniany domek, do dyspozycji jest m.in. altana grillowa i staw z możliwością łowienia ryb. Właściciele oferują zwiedzanie połączone z omówieniem, a także degustacją win i produktów lokalnych.
  • Winnicy Zadora, która leży w Szczepanowicach, a swego czasu była tutaj winnica Chrząstowskich herbu Zadora – stąd dzisiejsza nazwa winnicy. Chrząstowscy byli właścicielami Szczepanowic jeszcze do połowy XIX wieku. W ofercie m.in. oprowadzanie po winnicy oraz przetwórni z omówieniem historii winnicy i uprawianych szczepów oraz komentowaną degustacją win z deskami serów i wędlin od lokalnych producentów.
  • Winnicy Nowizny, położonej w Połomie Małym nieopodal Iwkowej. W otoczeniu jest mnóstwo śliwkowych sadów, z których słynie okolica. Właściciele kuszą degustacjami w starej, datowanej na 1891 rok piwnicy z kamienia i zapraszają też zorganizowane grupy na komentowaną degustację potraw ze śliwek obejmującą smalec, naleśniki, koreczki z boczkiem i śliwką, pasztet i inne wędliny ze śliwkami z lokalnej masarni, kompot z suszu oraz pieczony chleb.
  • Piwnic Antoniego, które leżą w otulinie Parku Ciężkowickiego na wysokości 250 metrów. Nachylenie stoku wschodnio-południowe. Od północy przed chłodnymi wiatrami winnicę chroni Góra Kokocz (464 m n.p.m.). Od południa rozciąga się Pogórze Ciężkowice i Pasmo Brzanki, na wschód aż po Rymanów Pogórze Strzyżowsko-Dynowskie. I w tym miejscu można skorzystać z oprowadzania po winnicy, komentowanej degustacji win z lokalnymi serami i wędlinami. Można też rozpalić ognisko i podziwiać okolicę ze specjalnej platformy widokowej.

ac / fot. materiały prasowe

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821