Radni Małopolski nie uchylili deklaracji anty-LGBT
access_time 2021-08-19 14:53:00
Podczas czwartkowej sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego radni odrzucili projekt deklaracji w sprawie uchylenia tzw. deklaracji anty-LGBT. Za pozostawieniem uchwały z 2019 r. głosowało 23 radnych, a 14 było przeciw. Deklaracja będzie więc nadal obowiązywać, co oznacza, że region może stracić miliardy euro.

- Najważniejsi są dla nas mieszkańcy naszego regionu. Przyjęta w 2019 roku Deklaracja jest to akt obrony przed agresją, a nie agresja skierowana do jakiejkolwiek grupy. Potrzebny jest klimat do rozwoju Małopolski i będziemy tak prowadzić politykę, by nie narazić regionu na utratę środków finansowych. Chcemy również powołać pełnomocnika ds. równego traktowania i praw rodziny. To właśnie rodzina jest ulokowana w centralnym punkcie rozwoju Małopolski - mówił marszałek Witold Kozłowski. 

Uchwała została utrzymana głosami radnych z Prawa i Sprawiedliwości, którzy mają większość w sejmiku. Przeciwko byli radni opozycji i wicemarszałek Tomasz Urynowicz, który we wtorek w ramach protestu wystąpił z klubu PiS. O wycofanie się z deklaracji apelowali też prezydenci Krakowa, Tarnowa i Oświęcimia.

Przypomnijmy, deklarację "w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych", sejmik przyjął w kwietniu 2019 r. W dokumencie napisano, że "„Sejmik Województwa Małopolskiego wyraża zdecydowany sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele naruszają podstawowe prawa i wolności zagwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionują wartości chronione w polskiej konstytucji, a także ingerują w porządek społeczny. Podejmowane w ostatnim okresie działania przez niektórych przedstawicieli samorządowej, jak i krajowej sceny politycznej ukierunkowane są na wywoływanie fundamentalnych zmian w życiu społecznym. Działania te zorientowane są na anihilację wartości ukształtowanych przez wielowiekowe dziedzictwo chrześcijaństwa, ważnych szczególnie dla mieszkańców Małopolski". Radni zadeklarowali też "wsparcie dla rodziny opartej na tradycyjnych wartościach oraz obronę systemu oświaty przed propagandą LGBT zagrażającą prawidłowemu rozwojowi młodego pokolenia." Temat kontrowersyjnej uchwały wrócił w lipcu tego roku za sprawą Komisji Europejskiej, która w oficjalnym piśmie zagroziła władzom województwa małopolskiego, że jeżeli deklaracja nie zostanie unieważniona, to wstrzymane zostaną zarówno bieżące środki, jak i ok. 2,5 mld euro w ramach nowej perspektywy w latach 2021-2027.

ac / fot. archiwum UMWM

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821