Tarnowianie uczcili postać hetmana Jana Tarnowskiego
access_time 2021-08-22 21:22:00
Mszą św. w bazylice katedralnej i "hetmańskim podwieczorkiem" w lokalu Fundacji Pro Patria Semper, tarnowianie uczcili 460. rocznicę pogrzebu hetmana Jana Tarnowskiego i 490. rocznicę zwycięskiej Bitwy pod Obertynem.

Pogrzeb hetmana Jana Tarnowskiego odbył się 18 sierpnia 1561 r. Ciało zmarłego w maju hetmana sprowadzono z Wiewiórki na zamek tarnowski, skąd w orszaku liczącym co najmniej kilkanaście tysięcy najmożniejszych w kraju żałobników, dotarło ono do tarnowskiej katedry, gdzie złożono je w grobowcu. Pomnik nagrobny dla hetmana i jego syna Jana Krzysztofa zm. 1567, wykonał Jan Maria Padovano.

Zdaniem Marka Trusza, zmarłego w tym roku badacza historii i architektury Tarnowa, biorąc pod uwagę realia demograficzne XVI w. pogrzeb hetmana Tarnowskiego był drugim, po wizycie papieża Jana Pawła II w 1987r., największym zgromadzeniem w historii Tarnowa.

- Pochówek bez dwóch zdań najbardziej - nie tylko wtedy, ale i do dzisiaj - zasłużonej dla miasta osoby, przyciągnął takie tłumy nie bez konkretnych przyczyn, bo było ich więcej niż jedna. Już sama wielkość osobowości i autorytetu tego męża stanu, zwycięskiego wodza - praktyka i teoretyka wojskowości, mecenasa kultury, jednego z dwóch (obok króla), najbardziej rozpoznawanych w ówczesnym świecie Polaków, wystarczałaby za odpowiedź dlaczego ten pogrzeb miał taką rangę i oprawę - tłumaczy Piotr Dziża, prezes Fundacji Pro Patria Semper. - Jest też także inny, prawdopodobnie nie mniej ważny powód. Otóż, otwarty i chłonny umysł Hetmana, jego subtelne, a z czasem całkowicie jawne poparcie dla wolności religijnej w czasach reformacji oraz liczne spory (ale raczej politycznej, a nie doktrynalnej natury) z hierarchią kościelną, a także jego nieskrywany mecenat nad ludźmi kultury, wśród których wielu przyjęło nauki Lutra lub Kalwina, powodowały, że przeciwnicy polityczni starali się doprawić mu łatkę co najmniej "przyjaciela kacerzy", o ile nie wprost - protestanta. Nie ma jednak żadnych dowodów, że Hetman porzucił wiarę ojców. Z przekazów wynika, że umierał jako katolik. W przypadku osoby o takim autorytecie choćby cień podejrzeń, że mógł on odejść z tego świata jako nie - katolik, stanowiłby istotne zagrożenie dla kruchej wówczas równowagi religijnej w Rzeczypospolitej. To były wszak nie mniej gorące czasy niż dzisiejsze - zauważa Dziża.

Bitwa pod Obertynem rozegrana została 22 sierpnia 1531 r. nieopodal wsi Obertyn na Pokuciu (obecnie Ukraina), pomiędzy liczącymi niespełna 6 tysięcznymi siłami polskimi pod dowództwem hetmana wielkiego koronnego Jana Amora Tarnowskiego, a 17 tysięczną armią mołdawską, na której czele stał władca Mołdawii Piotr Raresz, zwany Petryłą. Bitwa zakończyła się spektakularnym zwycięstwem Polaków nad wojskami hospodara i zakończyła konflikt o Pokucie, a tym samym pogrzebała ambicje Petryły i jego sny o mołdawskiej potędze. Jest uznawana za jeden z największych triumfów XVI-wiecznego oręża Rzeczypospolitej i dowód militarnego geniuszu hetmana.

Organizatorami uroczystości byli Fundacja im. Hetmana Jana Tarnowskiego, Fundacja Pro Patria Semper, Parafia Katedralna, Rada Osiedla „Starówka” i II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Tarnowskiego w Tarnowie.

fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821