Podziękowania dla tarnowskich paraolimpijczyków
access_time 2021-09-06 15:14:00
Z Paraolimpijskich Igrzysk w Tokio reprezentanci Polski powrócili z 25 medalami. W medalowym dorobku spory udział mieli reprezentanci Tarnowskiego Zrzeszenia Sportowców Niepełnosprawnych Start. Na paraolimpjskich arenach w Tokio zdobyli dwa złote , jeden srebrny i jeden brązowy medal. Ich osiągnięcia zostały docenione przez władze naszego miasta. Bezpośrednio, zaledwie kilkadziesiąt godzin po powrocie z Japonii zostali zaproszeni na sympatyczne spotkanie w Sali Lustrzanej.

Gratulacje i podziękowania za osiągnięte sukcesy złożył im Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela,
- Dziękuję Wam, że rozsławiliście nasze miasto, nasz kraj , że było o Was głośno, że można było się cieszyć z Waszych sukcesów. Jesteśmy  dumni, że Wasz wysiłek został zauważony. Nagrodą za Wasze sukcesy niech będą przyznane Tarnowskie Dukaty - powiedział Roman Ciepiela.

Przyznane  wyróżnienia odebrał srebrny medalista w  biegu na dystansie 100 m w czasie nowego rekordu Europy 10,61s - Michał Derus. Kolejną laureatką była startująca w podnoszeniu ciężarów w wyciskaniu sztangi leżąc Marzena Zięba. Nasza zawodniczka  uzyskała rezultat 140 kg i zdobyła brązowy medal.
- Poziom naszej konkurencji niesamowicie wzrósł. Na poprzednich Igrzyskach w Rio do zdobycia przeze mnie srebrnego krążka wystarczył rezultat o pięć kilogramów lżejszy - powiedziała zawodniczka dla której był to już czwarty start w Paraolimpiadzie.

Gwiazdą nr 1 w tarnowskiej, a także polskiej ekipie była  dwukrotna medalistka Róża Kozakowska. Najcenniejszy medal - złoty zdobyła w konkurencji rzutu maczugą przy okazji ustanawiając nowy rekord świata. Srebrny medal wywalczyła w konkursie pchnięcia kulą. W imieniu nieobecnej Róży podziękowania, kwiaty i Tarnowski Dukat odebrał trener Piotr Kuczek.
Nielubiane przez sportowców, tuż za podium, czwarte miejsce wywalczyła w biegu na dystansie 1500 m,  startująca z przewodnikiem Michałem Stawickim, Joanna Mazur. Pozostał jej mały niedosyt, ale czwarte miejsce na świecie to też powód do dumy.

Uhonorowany został też zasłużony trener i działacz, współtwórca wspaniałych sukcesów Bartłomiej Tott.

W imieniu tarnowskich paraolimpijczyków podziękowania za wyróżnienia złożył także laureat Tarnowskiego Dukata - trener i prezes Startu Bogdan Szczepański.
- Nasi reprezentanci zadebiutowali na Paraolimpiadzie w Sydney w 2000 roku. Pierwszą olimpijką była pływaczka Aneta Michalska. Od tego czasu tarnowianie systematycznie reprezentują nasz kraj, odnoszą spektakularne sukcesy nie tylko w Paraolimpiadzie, także w Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy. To ogromna wartość promocyjna naszego miasta. Pamiętajcie więc o nas - apelował prezes.

Jego apel nie pozostał bez echa. Na wniosek przewodniczącego komisji sportu UM Tarnowa Piotra Górnikiewicza prezydent Roman Ciepiela przekazał prezesowi Szczepańskiemu umowę o dodatkowym dofinansowaniu klubu. Przyznane środki zostaną przekazane na stypendia dla sportów, którzy ze znakomitym  efektem realizują hasło: " Niemożliwe nie istnieje". Ma im to pomóc w odniesieniu kolejnych sukcesów.