Czystość i higiena w produkcji żywności
access_time 2021-12-22 09:30:00
Wszystkie podmioty prowadzące działalność związaną z produkcją lub przetwarzaniem żywności mają obowiązek zapewnić w swoich obiektach wysoki standard higieniczny. Narzędziem pomocnym w utrzymaniu bezpieczeństwa i jakości produktów przeznaczonych do spożycia jest na przykład system HACCP. Właściciele zakładów sektora żywnościowego muszą rozpocząć jego wdrażanie, a następnie wciąż go udoskonalać. W utrzymaniu higieny na etapie produkcji pomagają też inne użyteczne rozwiązania. Funkcjonalnym wsparciem procesów bezpieczeństwa pomagającym poprawić efektywność stanowisk pracy mogą być na przykład tablice cieni oraz kodowanie kolorystyczne.

Bezpieczeństwo żywności w gastronomii: system HACCP

Zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego żywności jest priorytetem w gastronomii oraz zakładach produkujących artykuły spożywcze. Na system HACCP (ang. Hazard Analysis and Critical Control Points) składa się zbiór procedur i instrukcji ukierunkowanych na likwidację przyczyn zagrożeń zdrowia. Celem wdrożenia tego postępowania jest wyeliminowanie lub zredukowanie do akceptowalnego poziomu wszystkich potencjalnych zagrożeń zdrowotnych mogących pojawić się na poszczególnych etapach procesu produkcji. Osiągnięcie bezpieczeństwa żywności wedle metodologii HACCP możliwe jest poprzez systematyczne monitorowanie tak zwanych krytycznych punktów kontroli (CCP, KPK) w taki sposób, by można było stwierdzić wystąpienie ewentualnych odchyleń oraz przedsięwziąć odpowiednie działania mające na celu wyeliminowanie lub zminimalizowanie zagrożenia. Zgodnie z obowiązującym prawem, za niewdrażanie systemu HACCP lub nieprzestrzeganie zasad higieny na przedsiębiorcę może zostać nałożona ustawowa kara grzywny. Podmioty prowadzące działalność gospodarczą w sektorze spożywczym mogą ubiegać się o różnego rodzaju certyfikaty branżowe. Są one gwarancją, że produkcja żywności odbywa się w sposób bezpieczny i z zachowaniem zasad higieny. Aby dowiedzieć się więcej na temat certyfikatów w przemyśle spożywczym warto zajrzeć tutaj: https://clean-access.com/baza-wiedzy/certyfikat-haccp-i-iso-22000-w-branzy-spozywczej/.

 

Organizacja i porządkowanie miejsc pracy: tablice cieni i kodowanie kolorystyczne

W trosce o zapewnienie najwyższych standardów higienicznych trzeba podjąć działania mające na celu utrzymanie czystości i porządku na stanowiskach pracy. Skutecznym i łatwym sposobem na zwiększenie higieny na halach produkcyjnych i magazynach jest wprowadzenie widocznych oznaczeń, symboli i wizualizacji. Rozwiązaniem pozwalającym stworzyć bezpieczne i higieniczne środowisko są na przykład specjalne tablice cieni. Są na nich ukazane miejsca (cienie) wraz z dedykowanym hakiem, w które powinny być odłożone poszczególne narzędzia po skończonej pracy. Stosowanie tablic cieni pomaga utrzymać w porządku akcesoria do sprzątania, pozwala też zaoszczędzić czas. Tablice mogą być dodatkowo kodowane kolorami. Znakowanie kolorystyczne to specjalny plan, który umożliwia przyporządkowanie danych sprzętów czy narzędzi do wydzielonych stref w obiekcie produkcyjnym. Taka organizacja pracy zapobiega przenoszeniu drobnoustrojów z jednych produktów na drugie. W przemyśle spożywczym niezbędny jest oczywiście profesjonalny sprzęt do mycia i dezynfekcji. Używanie właściwych przyborów czyszczących to gwarancja najlepszych rezultatów. Wysokiej jakości akcesoria do czyszczenia oferuje na przykład firma SALMON HYGIENE. Zapewnia ona obsługę klientom na rynku polskim, czeskim i słowackim. Sanitarne i higieniczne wyposażenie przemysłu spożywczego, w tym artykuły ze stali nierdzewnej, ubrania wodoochronne i węże myjące o właściwościach antydrobnoustrojowych można również znaleźć na stronie https://clean-access.com/.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821