Oddział Chorób Wewnętrznych i Nefrologii z Ośrodkiem Dializ szpitala św. Łukasza w Tarnowie otwarty po przebudowie
access_time 2022-02-14 21:33:00
W Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie otwarto przebudowane pomieszczenia Oddziału Chorób Wewnętrznych i Nefrologii z Ośrodkiem Dializ. Koszt inwestycji to prawie 3 miliony złotych.

Oddział Chorób Wewnętrznych i Nefrologii z Ośrodkiem Dializ rozpoczął swoją działalność w 1993 roku. Pierwotny projekt przewidywał tylko trzy stanowiska do dializoterapii, ale dzięki przebudowie pomieszczeń udało się stworzyć ich 13. W roku 2018 zwiększono liczbę stanowisk do dializoterapii do 15.

- Realizując politykę zdrowotną w województwie, staramy się uruchamiać transfery finansowe nie tylko dla wiodących szpitali krakowskich, ale także dla placówek medycznych w całym regionie. I robimy to z przekonaniem, że mają bardzo dobrą kadrę i realizują usługi medyczne na wysokim poziomie. Przykładem jest właśnie Szpital św. Łukasza w Tarnowie - mówił marszałek Witold Kozłowski.

Głównym celem przebudowy oddziału była poprawa warunków pobytu pacjentów i zapewnienie im większej intymności. Łącznie na oddziale znajduje się 29 łóżek, natomiast Ośrodek Dializ liczy 15 stanowisk. W ramach inwestycji powstały nowoczesne sale dwu-łóżkowe z łazienkami, sala obserwacyjna dla pacjentów w ciężkim stanie, zaplecze higieniczno-sanitarne, administracyjne i socjalne, a łazienki zostały przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Poprawił się również komfort pracy personelu medycznego i administracyjnego. 

Sam Ośrodek Dializ znajduje się dziś w czołówce krajowej pod względem zgłaszalności pacjentów dializowanych do przeszczepu nerki. Spośród dializowanych w nim pacjentów, 145 otrzymało przeszczep nerki. Rocznie wykonywanych jest tam 12 tysięcy zabiegów hemodializy (przewlekłej i ostrej), którym poddawanych jest ok. 240 chorych.

- Sercem tego oddziału jest stacja uzdatniania wody. W ramach zadania zakupiono urządzenie do odwróconej osmozy z systemem grzewczym, które zapewnia ponadto czyściejszą wodę do dializowania, system oszczędzania wody, a także skrócenie czasu przerw w dializach poprzez dezynfekcję termiczną - dodaje wicemarszałek Łukasz Smółka.

Nowoczesny filtr w urządzeniu daje możliwość wprowadzenia w najbliższej przyszłości nowoczesnych technik dializacyjnych.

Łączny koszt całej inwestycji to blisko 3 mln zł, z czego dofinansowanie z budżetu województwa wyniosło ponad 2 mln. Reszta pochodzi ze środków własnych szpitala.

ac / fot. arch. Szpitala im. św. Łukasza

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821