Półfinał nie dla tarnowskich szczypiornistów
access_time 2022-02-25 06:13:00
Po niezwykle zaciętym pojedynku Grupa Azoty Unia Tarnów przegrała z Orlen Wisłą Płock walkę o awans do półfinału PGNiG Pucharu Polski. Tarnowianie w mocno okrojonym składzie stawiali jednak silny opór, a mecz zakończył się rezultatem 27:31.

Początek meczu był słaby i chaotyczny po obu stronach - zespoły traciły piłkę i miały spore problemy z oddaniem celnego rzutu na bramkę. W ciągu pierwszych 5 minut piłkę w siatce znalazła się tylko raz - autorem tego trafienia był Mikołaj Czapliński. Później jednak gra nabrała dynamiki i po bramkach Wojciecha Dadeja, Mateusza Wojdana i Alberta Sanka tarnowianie prowadzili 3:1 w 8. minucie. Dwubramkową przewagę utrzymywali przez kolejne minuty, a w 14. minucie podwyższyli swoje prowadzenie do 3 trafień różnicy (7:4). Sytuacja ta jednak nie trwała długo - w 17. minucie było już 8:7. O czas poprosił trener Liljestrand, a tarnowianie wspierani z trybun głośnym dopingiem nie stracili koncentracji i ponownie wypracowali sobie trzybramkową przewagę (11:8 w 23. minucie).

Drużyna gości robiła wszystko, aby doprowadzić do remisu, ale twarda obrona gospodarzy oraz niezła dyspozycja w bramce Patryka Małeckiego przez długi czas skutecznie im to uniemożliwiała. Udało się dopiero w 28. minucie po rzucie karnym Sergeia Kosorotova (13:13). Drużyny dołożyły jeszcze po jednym trafieniu, a w ostatniej sekundzie trwania pierwszej połowy bramkę udało zdobyć się Lovro Mihićowi i pierwsza odsłona zakończyła się rezultatem 14:15.

Po zmianie stron goście utrzymywali jednobramkową przewagę, a tarnowianie wkładali wszystkie siły w odebranie prowadzenia rywalom. Stawiany w roli zdecydowanego faworyta zespół Orlen Wisły Płock pokazywał jednak swoją siłę i w tej połowie popełniał zdecydowanie mniej błędów. Po 40 minutach gry mieliśmy 18:20 i wszystko mogło się jeszcze wydarzyć. Drużyna z Płocka chwilę później podwyższyła jednak swoje prowadzenie do 3 bramek różnicy, które na tym etapie gry było bardzo istotne. Na tę sytuację zareagował trener Liljestrand, po raz drugi w tym meczu decydując się na czas dla swojej drużyny. Na niespełna kwadrans przed końcem goście prowadzili już jednak różnicą 5 trafień, a tarnowianom coraz większe trudności sprawiało wypracowywanie sobie dobrej pozycji do rzutu. Chwilę później podwójną karę otrzymał Zoltan Szita, co wyraźnie wybiło z rytmu podopiecznych Xaviera Sabate, których przewaga stopniała do różnicy 2 trafień (23:25).

Emocje w tarnowskiej Arenie Jaskółka sięgały zenitu - choć gospodarze na 6 minut przed końcem byli w zdecydowanie słabszej sytuacji (24:27 i dwuminutowe wykluczenie dla Aleksandra Pindy), to sympatycy tarnowskiej drużyny wierzyli, że można jeszcze sprawić w tym meczu niespodziankę. W ostatnich minutach gry zawodnicy z Płocka pokazali jednak swoją siłę i doświadczenie - na 2 minuty przed ostatnim gwizdkiem prowadzili już 25:30. Oba zespoły walczyły do końca, a mecz ostatecznie zakończył się wynikiem 27:31.

Grupa Azoty Unia Tarnów – Orlen Wisła Płock 27:31 (14:15)

Unia: Małecki, Liljestrand, Hołda – Sikora 1, Wątroba 1, Wojdan 1, Sanek 4, Yoshida 2, Matsuura 1, Bushkou 3, Dadej 3, Kużdeba 5, Pinda 4, Kaźmierczak 2

Wisła: Morawski, Witkowski – Daszek 5, Daćko, Lucin 1, Jurecic 1, Fernandez 1, Serdio 7, Szita, Krajewski 3, Terzić, Mihić 3, Czapliński 4, Mindegia 5, Zhitnikov, Kosorotov 1.

Źródło: Grupa Azoty Unia Tarnów