Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
access_time 2022-02-28 11:55:00
W sobotę na cmentarzu komunalnym w Krzyżu odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Złożono wieńce i zapalono znicze. Uroczystość była również okazją do wręczenia okolicznościowych medali.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kaplicy cmentarnej. Po jej zakończeniu, na grobach dwóch żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego - Mieczysława Cielochy i Stanisława Kiełbasy, zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów.

- Żołnierze wolnej Polski to było najpiękniejsze pokolenie polskie dwudziestego wieku. Podjęli wysiłek walki, po niemieckiej i sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku, a następnie nie zaprzestali tej walki po II wojnie światowej, kiedy wydawało się, że sytuacja jest beznadziejna. Szkoda, że po upadku komunizmu w 1989 roku trzeba było aż dwadzieścia lat czekać, trzeba było dopiero śp. profesora Lecha Kaczyńskiego na stanowisku prezydenta RP, ażeby tym ludziom pozwolono na godny pochówek, aby wracali do naszej pamięci, aby można było ich godnie czcić podczas święta państwowego - mówi starosta tarnowski Roman Łucarz.

Miejsce pochówku Mieczysława Cielochy z Woli Rzędzińskiej i Stanisława Kiełbasy z Jodłówki-Wałek przez wiele lat było nieznane. Obaj byli żołnierzami grupy zbrojnej podporządkowanej tarnowskiemu inspektoratowi Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, która we wrześniu 1946 roku wykonała wyrok śmierci na sowieckim doradcy w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa w Tarnowie, kapitanie NKWD Lwie Sobolewie. Zostali skazani na karę śmierci, a następnie 7 lutego 1947 roku zabici strzałem w tył głowy na terenie tarnowskiego więzienia. Ich grób udało się odnaleźć dopiero w październiku 2011 roku. Leżeli w bezimiennej mogile, przy ogrodzeniu na terenie cmentarza komunalnego w Tarnowie-Krzyżu. Samorząd gminy Tarnów postawił w tym miejscu brzozowy krzyż, a wojewoda małopolski uznał tę mogiłę za grób wojenny i przekazał pieniądze na postawienie granitowego nagrobka.

Sobotnia uroczystość była również okazją do odznaczenia osób z regionu tarnowskiego, działających na rzecz krzewienia wartości patriotycznych. Wyróżnieni otrzymali okolicznościowe medale z okazji 80-lecia Armii Krajowej. Od wicewojewody małopolskiego Ryszarda Pagacza medal taki odebrał m.in. starosta Roman Łucarz.

Organizatorem uroczystości był wiceminister edukacji i nauki, senator Włodzimierz Bernacki.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. Tego dnia, w 1951 roku w warszawskim więzieniu na Mokotowie, komuniści strzałem w tył głowy zamordowali ostatnich przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę. Ich ciała zostały zakopane w nieznanym miejscu. Święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, zostało uchwalone w 2011 roku z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dodajmy, że tarnowskie uroczystości odbędą się 1 marca o godz. 12, przy Pomniku Ofiar Stalinizmu, gdzie przedstawiciele miasta złożą wiązanki i zapalą światła pamięci.

ac / fot. P. Topolski, archiwum SP

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821