Koksartroza - jakie ma objawy?
access_time 2022-03-28 12:00:00
Koksartroza określa zwyrodnienie stawu biodrowego. Wszelkie upośledzenia aparatu ruchu są dziś traktowane jako jedne z wielu chorób cywilizacyjnych, które nie są powiązane z wiekiem. Dotykają zarówno starsze, jak i młodsze osoby, a ich przyczyną są m.in.: siedzący tryb życia, brak aktywności ruchowej, otyłość, regularne przeciążenia stawu biodrowego, ale też uraz po treningu czy po wypadku. Koksartroza to nic innego jak uszkodzenie funkcji i struktur stawu, co prowadzi do ograniczenia jego ruchomości i bólu.

Czym jest koksartroza?

Koksartroza, czyli zwyrodnienie stawu biodrowego zwykle rozwija się wraz z wiekiem, ale coraz częściej dotyka ludzi młodych, którzy prowadzą niezdrowy styl życia. Rozwój choroby zwyrodnieniowej może być też wynikiem kontuzji i przeciążenia. Struktury stawu ulegają destrukcji, ponieważ ściera się chrząstka szklista, która pokrywa powierzchnię stawową i amortyzuje ruch kości. Odsłonięte powierzchnie kostne zaczynają o siebie trzeć, prowadząc do zmian w główkach kości, w następstwie czego następuje zapalenie błony maziowej stawu.

Koksartroza to choroba, która rozwija się przez wiele lat, a pojawiające się dolegliwości bólowe często świadczą o jej zaawansowanym przebiegu. Brak działania prowadzi do pogłębiania się zmian.

Jakie są objawy koksartrozy?

Do głównych objawów koksartrozy zaliczyć można przede wszystkim uporczywy ból, który narasta szczególnie w momencie obciążenia kończyny, dotyku, a w zaawansowanych stadiach również w trakcie odpoczynku w pozycji leżącej. Niepokojące objawy powinny wzbudzić wszelkie sztywnienia stawu i ograniczenie jego ruchomości. Z czasem koksartroza utrudnia chodzenie. W przebiegu choroby ból może promieniować do pachwiny, kolana, a także lędźwiowego odcinka kręgosłupa. W obrębie samego stawu chory wyczuwa charakterystyczne trzeszczenie jego struktur.

Osoba cierpiąca na zwyrodnienie stawu biodrowego w pewnym momencie automatycznie stara się oszczędzać bolące biodro, co prowadzi do zaniku mięśni pośladka i uda. Bardzo charakterystyczny dla tego schorzenia jest specyficzny chód, w którym widać starania do maksymalnego odciążenia kończyny, która w konsekwencji wyraźnie się skraca. Dochodzi do momentu, w którym poruszanie się możliwe jest tylko przy użyciu kul.

Koksartroza pierwotna i wtórna

Medycyna wyróżnia dwa typy koksartrozy:

  • pierwotną,

  • wtórną. 

Koksartroza pierwotna ma przede wszystkim podłoże genetyczne, chociaż rozwój choroby przyspiesza nieprawidłowy styl życia. Natomiast koksartroza wtórna jest schorzeniem nabytym na skutek m.in.: zwichnięcia stawu, nadwagi, niedoczynności tarczycy, cukrzycy, zaburzeń metabolicznych, dysplazji stawu biodrowego czy niedorozwoju panewki. 

Leczenie koksartrozy polega na rehabilitacji, wprowadzeniu farmakologii i fizjoterapii. Doraźnie ból można minimalizować lekami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty, które mają również działanie przeciwzapalne. Do łagodzenia bólu kostno-stawowego o umiarkowanym lub lekkim nasileniu warto stosować te, których substancją czynną jest ketoprofen, np. Ketonal Active lub Ketonal Spront. 

 

Źródło: Materiał partnera

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821