Nie czujesz się dobrze w domu? Mamy dla ciebie kilka wskazówek, jak wprowadzić ciepło domowe do twojego wnętrza
access_time 2022-06-08 10:00:00
Wymarzyłeś sobie dom zgodny z najnowszymi trendami, ale efekt odbiega od oczekiwań? Jeśli nie czujesz się jak w domu tak, jak sobie wyobrażałeś, nie rozpaczaj. Mamy dla ciebie kilka prostych sztuczek, dzięki którym wszystko uda się naprawić.

Czy prawidłowo pracujesz ze światłem?

Jednym z najczęstszych błędów w nowym wnętrzu jest zła praca ze światłem – zwłaszcza, gdy projektujesz wszystko samodzielnie. Meble należy zaprojektować tak, aby poszczególne elementy nie zacieniały się nawzajem. Błędem jest więc postawienie dużej szafy w pobliżu okna, co sprawi, że część pomieszczenia będzie zaciemniona.

Trzeba też być ostrożnym z zasłonami dekoracyjnymi. Lepiej mieć szersze karnisze nad oknami, które pozwolą całkowicie odsunąć zasłony od okna w momencie, gdy chcemy, aby pomieszczenie było jasne. Każda zasłona, która trwale zasłania okno, może negatywnie wpłynąć na ogólne wrażenie pomieszczenia.

Ale są też takie nieruchomości, w których naturalnego światła jest po prostu za mało. W takim przypadku natomiast trzeba znaleźć odpowiednie rozwiązanie, jak uzupełnić światło za pomocą sztucznego oświetlenia. W ciągu dnia najlepiej do tego celu wykorzystać światło, w którym żarówka lub świetlówka będzie mieć chłodną białą barwę. Takie światło wygląda bowiem jak naturalne światło dzienne. Wieczorem natomiast idealnie jest korzystać z oświetlenia, które emituje ciepłe białe tony (jasny kolor żółto-pomarańczowy). 
 
Czy wnętrze nie jest zbyt puste?

Innym częstym problemem jest to, że właściciele domów podążają ścieżką minimalizmu. Paradoksalnie jest to jeden z najtrudniejszych kierunków. Jeśli chcesz umeblować mieszkanie oszczędnie i przestronnie, bardzo trudno jest znaleźć właściwą granicę między tym, co wygląda minimalistycznie, ale przyjemnie, a tym, co już wygląda na puste i zimne.

W takim przypadku idealnym rozwiązaniem będzie umieszczenie kilku dodatków, które nadadzą całemu wnętrzu przytulności. W żadnym wypadku nie twierdzimy, że powinniście zrezygnować z minimalizmu. Trzeba jedynie czegoś "dodać", aby wypełnić pustą przestrzeń. Może to być designerski zegar, roślina doniczkowa, a może półka na książki. Nawet te dekoracje mogą być minimalistyczne.
 
W starszym mieszkaniu nie należy zapominać o remontach

Jeśli nieruchomość nie jest najmłodsza, nowe meble nie zrobią wrażenia. Dlatego potrzebne będą drobne modyfikacje konstrukcyjne, naprawy i ulepszenia. Pomogą na przykład pomalowanie ścian, nowe podłogi i okładziny. Czasami konieczna jest wymiana drzwi lub osłon gniazd i wyłączników. Po prostu wymień i napraw to, co nie wygląda już najlepiej.

Pamiętaj o szczegółach – takich jak listwy podłogowe, okucia drzwiowe czy karnisze. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że są to niewidoczne elementy, które nie wpływają na wystrój wnętrza. Ale jeśli we wnętrzu jest dużo takich „obdartych” elementów, w końcu wyjdą na jaw i zaburzą ogólne wrażenie.
 
Nic nie pomaga? Zdecyduj się na ogień

Może to zabrzmieć śmiesznie, ale przy pomocy ognia zawsze niezawodnie uzyskasz brakujące ciepło domowe. Może to być tylko mała świeczka. W idealnym przypadku jednak powinien to być kominek. Dziś nawet w mieszkaniach instaluje są designerskie kominki gazowe. Ogień w naturalny sposób uspokaja człowieka i wywołuje w nim poczucie bezpieczeństwa.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821