Nowy kierunek na tarnowskiej ANS. Uczelnia będzie kształcić przyszłych prawników
access_time 2022-07-11 14:27:00
Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie rozszerza swą ofertę dla maturzystów. Mogą oni już rekrutować się na pięcioletnie studia magisterskie na kierunku prawo - zarówno stacjonarne, jak i niestacjonarne. Zgodę na włączenie prawa do oferty edukacyjnej ANS wydała Polska Komisja Akredytacyjnej, a później oficjalnie potwierdziło ją Ministerstwo Edukacji i Nauki.

- To bardzo dobra wiadomość przede wszystkim dla naszych przyszłych studentów, którzy zyskują możliwość studiowania prawa w Tarnowie, bez konieczności wyjeżdżania do wielkich ośrodków, gdzie koszty życia są o wiele wyższe i często uniemożliwiają realizację marzeń o zostaniu prawnikiem - mówi dr hab. Małgorzata Kołpa, rektor ANS w Tarnowie, prof. uczelni. - Z drugiej strony to wspaniałą wiadomość dla całej naszej społeczności oraz mieszkańców regionu. Posiadania w swojej ofercie prawa zwiększa nasz prestiż, bo jest to jeden z najbardziej obleganych i niezmiennie popularnych kierunków. Ten sam mechanizm dotyczy regionu: dobrze mieć „u siebie” uczelnię dającą możliwość studiowania prawa – dodaje.

- Studia na kierunku prawo zapewnią wykształcenie prawnicze na poziomie magisterskim. Absolwent zdobywa wiedzę do sprawnego poruszania się w obrębie struktur państwa oraz kształtuje umiejętności interpretowania tekstów prawnych z wykorzystaniem doktryny i orzecznictwa. Przekazywana wiedza przygotowuje także do podjęcia kariery naukowej w zakresie prawa lub ze względu na praktyczny profil studiów szeroko pojętej kariery zawodowej prawnika – wyjaśnia dr Krzysztof Chmielarz z Wydziału Administracyjno-Ekonomicznego ANS w Tarnowie.

Program pięcioletnich studiów łączy treści ogólne i teoretyczne z treściami specjalizacyjnymi, pozwalającymi wyposażyć absolwentów w praktyczne umiejętności przygotowując studentów nie tylko do aplikacji prawniczych i pracy w zawodach prawniczych, ale także do aktywności w przedsiębiorstwach w roli prawników wewnętrznych (in house), jak również do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

- Nasze studia to bogaty wybór przedmiotów specjalnościowych m.in.: prawo celne, prawo dewizowe, prawo gospodarcze UE, prawo karne skarbowe, prawo karne wykonawcze, prawo międzynarodowe publiczne, wykładnia i interpretacja prawa, prawo wyborcze, prawo bankowe, legal english, prawo medyczne, system dozoru elektronicznego, aplikacja sędziowska, aplikacja prokuratorska, aplikacja adwokacka, aplikacja radcowska, aplikacja notarialna, aplikacja komornicza - wylicza dr Dorota Koptiew, prof.uczelni, wykładowca Wydziału Administracyjno-Ekonomicznego ANS w Tarnowie.

- Nasza radość jest ogromna, bo do bogatej oferty kierunków dołącza kolejny, jakże prestiżowy. Warto podkreślić, że na wszystkich kierunkach na naszym wydziale można zdobyć tytuł magistra. Poza prawem to także: administracja, ekonomia oraz praca socjalna – dodaje prodziekan WAE, mgr inż. Barbara Partyńska-Brzegowy.

- Rekrutacja na prawo odbywa się na tych samych zasadach co nabór na pozostałe 26 kierunków z naszej oferty – wyjaśnia dr Małgorzata Martowicz, prorektor ANS ds. studenckich i dydaktyki, prof. uczelni. - To dobry moment by podkreślić, że tak bogatej oferty studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych magisterskich nie ma żadna publiczna uczelnia zawodowa w Polsce – dodaje.

Żeby studiować prawo w ANS Tarnowie, trzeba zdać egzamin maturalny z języka polskiego oraz dodatkowego przedmiotu w postaci języka obcego nowożytnego, historii lub wiedzy o społeczeństwie. W sumie przygotowano 100 miejsc na studiach stacjonarnych i 60 na zaocznych. Chętni mogą już rekrutować się na studia. Nabór podstawowy potrwa do 22 lipca, dodatkowy odbędzie się w dniach od 8 sierpnia do 11 września, a uzupełniający od 19 do 27 września.

ac, źródło ANS / fot. Pexels

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821