Tarnów pilnie potrzebuje nowych autobusów, czyli co w prasie piszczy
access_time 2014-08-20 08:56:03
Pacjent po godzinach. Wizja tarnowskiego pojezierza. Nauczyciel chce być… nauczycielem. Odroczone sześciolatki. Tarnów pilnie potrzebuje nowych autobusów. Ekonomiści znów zjadą na forum do Tarnowa - czyli o czym przeczytamy w bieżącym wydaniu Tygodnika Temi oraz Gazety Krakowskiej.
W dzisiejszym numerze Tygodnika Temi można przeczytać m.in. o tym:
  • Pacjent po godzinach Wszystkie tarnowskie przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej dostały komunikat Narodowego Funduszu Zdrowia, w którym małopolski oddział przypomina, że finansuje koszty działalności tych placówek tylko w godzinach od 8 do 18. W praktyce oznacza to, że poza wyznaczonym czasem lekarz nie może przyjąć chorego ani wypisać mu recepty. Czy pacjenci zamiast do medyka rodzinnego trafią do szpitalnego oddziału ratunkowego?
  • Wizja tarnowskiego pojezierza Nie ma wątpliwości, że turystyczne zagospodarowanie wyrobisk pożwirowych może stać się atutem i szansą na szybszy rozwój wielu podtarnowskich gmin. Pytanie tylko – kiedy to nastąpi? Przed czterema laty powstał projekt tzw. klastera rekreacji wodnej, ale do jego realizacji droga wciąż bardzo daleka.
  • Nauczyciel chce być… nauczycielem Z miesiąca na miesiąca rośnie liczba bezrobotnych nauczycieli. W czerwcu w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tarnowie figurowało w rejestrze 355 belfrów, z końcem lipca już 405. Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznaczyło w całym kraju 100 mln zł na aktywizację zwalnianych pracowników oświaty. Eksperci jednak narzekają, że nauczyciele to grupa zawodowa niezwykle trudna do przekwalifikowania.
  • Przeciwpowodziowo z przeszkodami Dwadzieścia hektarów ziemi przeznaczonej pod zbiornik retencyjny w Joninach zarosło trawą i samosiejkami, a termin jego budowy jest dziś nieznany. Ale bliskie jest oddanie do użytku zbiornika „Skrzyszów” na potoku Korzeń, zasilającym swoimi wodami Wątok. To pierwszy hydrotechniczny obiekt w ramach „Programu Małej Retencji Województwa Małopolskiego”
  • Odroczone sześciolatki Jak donosi Tygodnik Temi, we wrześniu w tarnowskich podstawówkach powinno pojawić się około 500 sześciolatków, ale 186 maluchów otrzymało już odroczenia obowiązku szkolnego, a to oznacza, że w szkolnych ławach zasiądą dopiero za rok. Na stronach lokalnych dzisiejszej Gazety Krakowskiej przeczytamy natomiast m.in. o tym:
  • Tarnów pilnie potrzebuje nowych autobusów Większość autobusów miejskich, które jeżdżą po Tarnowie, ma co najmniej kilkanaście lat, a na liczniku nawet 500 tysięcy przejechanych kilometrów. Leciwe pojazdy, zwłaszcza te napędzane gazem, często się psują i więcej czasu spędzają w warsztatach niż na obsługiwanych trasach. Jedyną nadzieją na odmłodzenie taboru są pieniądze unijne. Jednak w nowej transzy (lata 2014-20), będzie je trudniej zdobyć niż do tej pory.
  • Ekonomiści znów zjadą na forum do Tarnowa Już po raz siódmy Tarnów organizuje imprezę poprzedzająca krynickie Forum Ekonomiczne. Przyjadą politycy, menadżerowie, finansiści. Tarnowie Forum Inwestycyjne od początku istnienia w dużej części poświęcone jest branży chemicznej. W trakcie poprzednich edycji dyskutowano tu o prywatyzacji tej dziedziny przemysłu i na temat konsolidacji Wielkiej Syntezy Chemicznej pod marką Azotów.
  • Mali futboliści z Tarnowa i ich ojcowie na swoim pierwszym zagranicznym turnieju To zaledwie 8-9-latki, a już z sukcesami kopią futbolówkę. Najmłodsi piłkarze Tarnovii mają za sobą największą przygodę swojego życia - po raz pierwszy brali udział w międzynarodowym turnieju. Mali tarnowianie zajęli 5. miejsce, a z turnieju wrócili z pamiątkowymi medalami.
  • ZAiKS odkupił od Politechniki Krakowskiej pałac w Janowicach Jak donosi Gazeta Krakowska, Stowarzyszenie ZAiKS za 4,6 mln zł kupiło od Politechniki Krakowskiej zabytkowy zespół pałacowy w Janowicach pod Tarnowem. Pałac w Janowicach to murowany obiekt z XIX wieku w stylu angielskiego neogotyku wybudowany na fundamentach istniejącego tam wcześniej dworu, z którego zachowały się jedynie piwnice. Obok znajduje się wolno stojąca wieża oraz prawie dziesięciohektarowy ogród z drzewami i krzewami. Od 1967 roku właścicielem obiektu była Politechnika Krakowska. Więcej szczegółów w dzisiejszych numerach Tygodnika Temi oraz Gazety Krakowskiej.
  • Komentarze...
    testststs 10,2,9,1,A