Wroc do strony głównej Tarnów - Tarnow.net.pl
Warsztaty społeczne w Starostwie Powiatowym
Dodano: 2008-03-12

Dlaczego ekonomia społeczna jest atrakcyjna dla gmin i powiatów? Skąd wziąć pieniądze na finansowanie przedsięwzięć społecznych? To przykłady zagadnień, które były tematem warsztatów zorganizowanych przez Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej oraz powiat tarnowski. Prowadzili je eksperci fundacji – Jakub Głowacki i Robert Chrabąszcz. W spotkaniu w starostwie uczestniczyli pracownicy ośrodków pomocy społecznej, wolontariusze, samorządowcy.

Było ono okazją do prezentacji rozwiązań z zakresu ekonomii społecznej stosowanych z dużym powodzeniem w Europie oraz wskazania źródeł finansowania tego typu przedsięwzięć. Powiat tarnowski wzorców nie musi zresztą szukać poza granicami, tak zwane „przedsiębiorstwa społeczne” coraz liczniej pojawiają się również w naszym kraju.

- Ekonomia społeczna w Europie odgrywa bardzo ważną rolę, u nas ten sektor gospodarki jest ciągle jeszcze niedoceniany, a przecież jest to droga zarówno do poprawy sytuacji ekonomicznej, jak i rozwiązania wielu problemów społecznych. Główny cel to działanie na rzecz użyteczności w wymiarze lokalnym i regionalnym, a nie dla zysku. Ekonomia społeczna to sprawdzony sposób na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i biedzie, urzeczywistnienie idei społeczeństwa obywatelskiego, poprawę poziomu życia, solidaryzm, rozwój. Stąd pomysł zorganizowania szkolenia i przybliżenia tej idei. Wiele rozwiązań można z powodzeniem zastosować w naszym powiecie, z korzyścią dla jego mieszkańców – mówi Mieczysław Kras, starosta tarnowski, który objął patronat nad warsztatami.

Istota przedsiębiorstwa społecznego opiera się na prymacie celów społecznych nad zyskiem oraz otwartym i dobrowolnym członkostwie. Może ono przybierać różnorakie formy – stowarzyszeń, fundacji, centrów integracji społecznej, spółdzielni. W Europie idea ta wykorzystywana jest w bardzo wielu przedsięwzięciach, w różnych dziedzinach życia. We Francji na zasadzie „przedsiębiorstwa społecznego” działają na przykład żłobki rodzicielskie, w Anglii – spółdzielnie opieki domowej, w Finlandii spółdzielnie wiejskie prowadzące sklepy, pocztę, szkoły, w Belgii – zakłady integracji zawodowej dla młodzieży.


Na zdjęciach: Uczestnicy warsztatów w tarnowskim Starostwie Powiatowym 
Galeria (2 fotografii)
DYSKUSJA MODEROWANA
Komentarze do tego artykułu są moderowane. Oznacza to, że Twój komentarz pojawi się na stronie po zaakceptowaniu go przez moderatora. Nie zostanie zaakceptowany żaden komentarz zawierający wulgaryzmy wypowiedziane wprost, skrótami lub wygwiazdkowane. Prosimy używać języka polskiego z zachowaniem zasad pisowni. Nie tolerujemy TaKiEgO StYlU PiSaNiA. Redakcja nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane przez internautów.
Komentarze ( 0 )


Tarnow.net.pl  |   Kontakt  |   Reklama
Tarnow.net.pl - Dobre strony Tarnowa (c) Integra 2003-2015. Kopiowanie materiałów zamieszczonych na stronie wyłącznie za zgodą redakcji.
Kontakt z redakcją | Czcionka strony : zwykła / duża  ^TOP^

0.0189