Wroc do strony głównej Tarnów - Tarnow.net.pl
Tarnowski Gość Niedzielny ma 15 lat
Dodano: 2008-09-09

15 lat temu powstał tarnowski "Gość Niedzielny" - tygodnik katolicki, który sporo miejsca poświęca także sprawom społecznym. Pierwszy numer ukazał się w związku z koronacją łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu. Tam także odbędą się rocznicowe obchody.

Do udziału w uroczystościach zachęca biskup tarnowski Wiktor Skworc. "Tarnowski "Gość" stał się stałym gościem wielu rodzin diecezji. Pismem, które pomaga nam być, i czuć się, jedną rodziną Kościoła" - napisał ordynariusz diecezji w komunikacie do wiernych.

15 lat temu w Pasierbcu rozdano ponad 10 tysięcy egzemplarzy tarnowskiego "Gościa Niedzielnego". Idee powstania dodatku diecezjalnego do tygodnika, który wychodzi w Katowicach, podjął ówczesny biskup tarnowski Józef Życiński. Na stanowisko pierwszego dyrektora pisma powołał ks. Zbigniewa Adamka.

Pierwotne założenia tygodnika są nadal aktualne- mówi ks. Andrzej Turek, dyrektor tarnowskiego oddziału i redaktor naczelny tygodnika. - Informujemy o życiu Kościoła diecezjalnego, a tym samym staramy się formować i ewangelizować naszych czytelników. Z "Gościa" dowiadują się m.in. o życiu poszczególnych parafii, pracy misjonarzy, ciekawych ludziach i inicjatywach podejmowanych przez ruchy i stowarzyszenia katolickie. Tego typu wiadomości mogą stać się inspiracją i motywacją działań. Nie zamykamy się w problematyce tylko religijnej. Chętnie sięgamy też po tematy społeczno-kulturowe. Po prostu staramy się towarzyszyć ludziom w codzienności i odświętności ich małej ojczyzny, jaką stanowi lokalny Kościół czy region- dodaje dyrektor tarnowskiego "Gościa".

Mówi ks. Andrzej Turek redaktor naczelny Tarnowskiego Gościa Niedzielnego

lub->POBIERZ


Na początku sporo tekstów czy listów z informacjami przychodziło pocztą do naszej redakcji - wspomina Grzegorz Brożek, pracujący w "Gościu" od 12 lat. Nasza praca polegała wówczas głównie na redagowaniu tych materiałów. Dzisiaj jest inaczej. Większość tekstów przygotowujemy sami. Redakcja miesięcznie przejeżdża ok. 7-8 tys. km. Staramy się penetrować każdy, nawet najdalej położony zakątek diecezji tarnowskiej - opowiada red. Brożek.

Tarnowski "Gość Niedzielny" zmieniał się w ciągu lat. Pierwsze egzemplarze tygodnika miały tylko dwie strony i niewiele fotografii. Dzisiaj pismo jest kolorowe, ma osiem stron, a każdemu artykułowi towarzyszy zdjęcie, będące tak samo ważnym nośnikiem informacji. "Gość" współpracuje z diecezjalnym radiem RDN Małopolska, witryną diecezji tarnowskiej, jest też dostępny w Internecie (http://www.tgn.diecezja.tarnow.pl/_artykuly.php)

Tygodniowa sprzedaż tarnowskiego "Gościa" oscyluje w granicach 14 tys. egzemplarzy, przy okazji świąt czy ważniejszych wydarzeń rośnie do 20 -25 tys. Redakcję tworzą trzy osoby: ks. Andrzej Turek, Joanna Sadowska i Grzegorz Brożek. W ciągu 15 lat z tygodnikiem współpracowało kilkadziesiąt osób świeckich i duchownych.

Obchody 15 lecia tarnowskiego "Gościa Niedzielnego" rozpoczną się 13 września w Pasierbcu. O godzinie 19.30 odbędzie się koncert zespołu New Life Music. Wstęp jest wolny. Natomiast w niedzielę 14 września w pasierbieckim sanktuarium odprawiona zostanie Msza św. o godzinie 11.00. Eucharystii będzie przewodniczył ordynariusz tarnowski bp Wiktor Skworc.

Z okazji jubileuszu redakcja przygotowała specjalne wydanie tarnowskiego "Gościa". Znajdziemy w nim m. in. prezentacje osób, które wpisały się w dzieje tygodnika, garść historii, unikatowe fotografie, oraz konkurs, którego główną nagrodą jest dwuosobowa pielgrzymka do Rzymu. Jubileuszowy podwójny numer, ze zwyczajną ceną, ukaże się na niedzielę 14 września.


Przygotowała Ewa Biedroń z Radia RDN Małopolska


 
Galeria (1 fotografii)
DYSKUSJA MODEROWANA
Komentarze do tego artykułu są moderowane. Oznacza to, że Twój komentarz pojawi się na stronie po zaakceptowaniu go przez moderatora. Nie zostanie zaakceptowany żaden komentarz zawierający wulgaryzmy wypowiedziane wprost, skrótami lub wygwiazdkowane. Prosimy używać języka polskiego z zachowaniem zasad pisowni. Nie tolerujemy TaKiEgO StYlU PiSaNiA. Redakcja nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane przez internautów.
Komentarze ( 12 )
kaka:
o 15 lat za długo - co za szmira
12:08, wtorek, 9 wrz. 2008
Max:
Gratulacje!!!! Bardzo dobre pismo - chyba teraz najlepsze w Polsce po Wprost
12:19, wtorek, 9 wrz. 2008
do kaka:
skoro ci sie nie podoba to po co czytasz? A skoro nie czytasz to dlaczego uwazasz ze to szmira?
16:57, wtorek, 9 wrz. 2008
Cool:
Ja czytam tylko Gościa i Mena.
18:28, wtorek, 9 wrz. 2008
kaka:
raz czy dwa czytałem i stwierdziłem ze to szmira, wiecej nie wezme tego do rak - o co ci chodzi ty co sie podpisac nie umiesz?
08:59, środa, 10 wrz. 2008
Prasówa:
Mój ranking: "Niedziela", "Gość", "Nie", "Auto Moto Sport" i "Fakt"
15:06, środa, 10 wrz. 2008
blah:
ja jestem ateistą, w zasadzie nie przepadam za Kościołem, dużo prasy czytam i stwierdzam że Gość Niedzielny bardzo dobrze wypada mimo ze katolicki.
20:36, środa, 10 wrz. 2008
lahar:
Ja też jestem ateistą i to wojującym, a czytam Gościa od deski do deski.
08:53, czwartek, 11 wrz. 2008
Kilu:
Niektorzy na slowo o kosciele zaraz zaczynaja szczekac, szkoda tylko ze w zyciu codziennym juz tacy odwazni nie są.
13:46, czwartek, 11 wrz. 2008
kaka:
kilu a skad to wiesz? akurat otwarcie o tym mówie.
12:44, sobota, 13 wrz. 2008
do kaka :
o nic mi nie chodzi. A poza tym nick "do kaka" to tez podpis, nie potrafisz rozroznic? trudno
16:47, poniedziałek, 15 wrz. 2008
oszukany przez ksiedza:
szmatławiec a nie gazeta w dodatku droga
21:22, niedziela, 4 sty. 2009


Tarnow.net.pl  |   Kontakt  |   Reklama
Tarnow.net.pl - Dobre strony Tarnowa (c) Integra 2003-2015. Kopiowanie materiałów zamieszczonych na stronie wyłącznie za zgodą redakcji.
Kontakt z redakcją | Czcionka strony : zwykła / duża  ^TOP^

0.0668