Mieszkańcy zapłacą mniej za parkowanie
access_time 2013-12-18 11:20:33
Tarnowianie mogą korzystać z niższych stawek za pozostawienie pojazdu w Strefie Płatnego Parkowania. Jest to możliwe dzięki uruchomieniu w parkomatach funkcji płacenia Kartą Miejską.
Od niedawna w Tarnowie funkcjonuje 50 parkomatów. Do tej pory płacić za pozostawienie pojazdu na parkingu można było gotówką oraz kartami zbliżeniowymi PayPass i payWave. Teraz płatności dokonywać można również Kartą Miejską w wersjach Standard i Premium. Dla użytkowników wersji Premium, czyli osób zameldowanych w Tarnowie, przygotowane zostały specjalne, niższe stawki. By skorzystać ze zniżek posiadacze Kart Premium, muszą je jednak najpierw zaktualizować. Można tego dokonać w Urzędzie Miasta Tarnowa (ul. Nowa 4) lub Tarnowskim Organizatorze Komunalnym (ul. Bernardyńska 24 i ul. Krakowska 42). Istnieje także możliwość samodzielnej aktualizacji karty w jednym z 80 Infokiosków rozlokowanych na terenie miasta (m.in. w budynkach UMT przy Nowej 3 i 4 oraz Goldhammera 3, w Parku Wodnym przy ul. Piłsudskiego, w Zespole Przychodni Specjalistycznych przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie czy w Gemini Park Tarnów). Aby tego dokonać należy kliknąć zakładkę „Programy”, następnie wcisnąć przycisk „SDK” i włożyć kartę do maszyny. Po kilku sekundach pojawi się komunikat o pomyślnej aktualizacji karty. Parkomaty zostały rozstawione w obrębie całej strefy płatnego parkowania, a odległość każdego z nich od najdalszego miejsca parkingowego nie przekracza 70 metrów. Koszt zakupu, montażu i uruchomienia urządzeń to 1,4 mln zł. Aby zapłacić za parkowanie kartą miejską należy:
  • włożyć kartę miejską do parkomatu,
  • ustalić odpowiednią kwotę przyciskami +50gr, 1zł, 2zł w zależności od czasu na jaki pojazd zostanie pozostawiony,
  • nacisnąć zielony przycisk „Akceptuj”,
  • odebrać bilet potwierdzający dokonanie wpłaty. W przypadku gdy na karcie nie znajduje się odpowiednia kwota, w każdej chwili można ją doładować w parkomacie. Wystarczy skorzystać z funkcji doładuj tzn. włożyć kartę miejską, wrzucić odpowiednią kwotę i zatwierdzić zielonym przyciskiem „Akceptuj”. Minimalna kwota doładowania dla wszystkich kart wynosi dwa złote. Po dokonaniu wpłaty otrzymany bilet należy umieścić w widocznym miejscu pod przednią szybą pojazdu. Opłaty za parkowanie 1) za 30 minut parkowania – 1 zł, a dla opłat za pomocą Tarnowskiej Karty Miejskiej PREMIUM - 0,80 zł; 2) za godzinę parkowania – 2,5 zł, a dla opłat za pomocą Tarnowskiej Karty Miejskiej PREMIUM - 2 zł; 3) za dwie godziny parkowania – 5,10 zł, a dla opłat za pomocą Tarnowskiej Karty Miejskiej PREMIUM - 4,10 zł; 4) za trzy godziny parkowania – 8 zł, a dla opłat za pomocą Tarnowskiej Karty Miejskiej PREMIUM - 6,40 zł; 5) za czwartą i każdą następną godzinę parkowania – 2,50 zł, a dla opłat za pomocą Tarnowskiej Karty Miejskiej PREMIUM - 2 zł; 6) za dzień parkowania – 17 zł, a dla opłat za pomocą Tarnowskiej Karty Miejskiej PREMIUM - 13,60 zł. Zobacz także:
  • Parkowanie na SMS
  • Uczą, jak płacić za parkowanie telefonem komórkowym
  • Bezpłatne parkowanie przed urzędami
  • Komentarze...