Kolejne zatrzymania ws. afery łącznikowej
access_time 2013-12-11 12:31:54
Krakowska prokuratura przedstawiła zarzut przekroczenia uprawnień byłemu dyrektorowi Tarnowskiego Zarządu Dróg Miejskich Zdzisławowi M. Prokuratura zatrzymała także Jacka K., dyrektora tarnowskiego Centrum Usług Ogólnomiejskich. To kolejna, 14 już osoba zatrzymana w sprawie zmowy przetargowej.
Zdzisław M. były dyrektor TZDM-u do aresztu trafił w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji w tarnowskim magistracie, usłyszał zarzuty ale śledczy nie zdradzają w jakich okolicznościach miał dopuścić się przekroczenia uprawnień. - Przedstawiono mu zarzut z art. 231 par. 2 kk - przekroczenia uprawnień jako osoba pełniąca funkcję dyrektora TZDM. Z uwagi na dobro wykonywanych w sprawie czynności, żadnych innych informacji prokuratura nie może udzielić. W dniu dzisiejszym zostanie skierowany do Sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie Zdzisława M. - przyznaje Bogusława Marcinkowska z krakowskiej prokuratury. Sąd przychylił się do wniosku śledczych i Zdzisław M. trafił za kratki. W areszcie pozostanie do 10 marca. Przysługuje mu jednak zażalenia na aresztowanie. Zdzisław M. był dyrektorem Tarnowskiego Zarządu Dróg Miejskich aż do momentu zlikwidowania jednostki w lutym 2012 roku. Wcześniej w Urzędzie Miasta Tarnowa pełnił funkcję Miejskiego Inżyniera Ruchu. Zdzisław M. jest czwarta osobą zatrzymaną w sprawie korupcji w tarnowskim magistracie. W areszcie przebywa Ryszard Ś. prezydent miasta, a na wolność za kaucja wyszli już Bogdan G. i Paweł P. - byli prezesi tarnowskiej spółki żużlowej. Oni według prokuratury mieli pośredniczyć we wręczeniu łapówki, a pieniądze miały być w zamian za faworyzowanie konkretnej firmy przy miejskich przetargach. Jako dyrektor zlikwidowanego już zarządu dróg Zdzisław M. nadzorował m.in. budowę tarnowskiego łącznika z autostradą. A to właśnie przy tej inwestycji zdaniem śledczych doszło do zmowy przetargowej. Miała w niej uczestniczyć m.in. urzędniczka TZDM-u Danuta B. - Dlatego zatrzymanie dyrektora tej jednostki nie jest wielkim zaskoczeniem - przyznaje radny miejski Tadeusz Mazur. Krakowscy śledczy podkreślają jednak, że Zdzisław M. został zatrzymany w sprawie dotyczącej afery korupcyjnej z udziałem prezydenta Tarnowa Ryszarda Ś. - a nie zmowy przetargowej.
Jak dowiedziało się Radio Kraków, kolejny ważny tarnowski urzędnik został zatrzymany, chodzi o Jacka K. dyrektora Centrum Usług Ogólnomiejskich. Został zatrzymamy przez śledczych wczoraj wieczorem i jest przesłuchiwany w sprawie afery łapówkarskiej. Nie wiadomo, czy usłyszał bądź usłyszy jakiekolwiek zarzuty. Śledczy mają 48 godzin na decyzję w tej sprawie. Jednostka, którą kierował zatrzymany Jacek K., jest odpowiedzialna za wiele spraw w Tarnowie. Przypomnijmy, wszystko zaczęło się, gdy prezydentowi Tarnowa przedstawiono zarzut przyjęcia 50 tysięcy złotych łapówki. Seria aresztowań w Tarnowie rozpoczęła się na początku września. 12 września zatrzymana została Danuta B., pracownicę Urzędu Miasta Tarnowa, zajmującą się inwestycjami drogowymi. Dwa tygodnie później do aresztu trafił Bogdan G., który do stycznia ub. roku pełnił funkcję prezesa Żużlowej Sportowej Spółki Akcyjnej. Tymczasem, jak już informowaliśmy w Radiu Kraków, wczoraj wieczorem aresztowano także byłego dyrektora TZDM-u. Zdzisław M. jest podejrzany o przekroczenie uprawnień. Obaj zajmowali się podobnymi sprawami w Tarnowie, czyli przede wszystkim drogami, ale też chociażby utrzymaniem parków czy też nawet odśnieżaniem. Poza tym Centrum Usług Ogólnomiejskich, którego dyrektorem nadal jest Jacek K. - przejęło wiele zadań zlikwidowanego na początku 2012 roku Tarnowskiego Zarząd Dróg - którego dyrektorem był Zdzisław M. Centrum miało lepiej zająć się sprawami z którymi Tarnowski Zarząd Dróg Miejskich sobie nie radził. To właśnie TZDM i jego dyrektor był odpowiedzialny za nieszczęsną przebudowę ulicy Krakowskiej - a także budowę łącznika z autostradą, co do którego śledczy mają sporo wątpliwości. Zdzisław M. podejrzany jest w śledztwie związanym z aferą korupcyjną z udziałem prezydent Tarnowa, a nie zmowy przetargowej przy budowie łącznika. Dyrektor Centrum Usług Ogólnomiejskich w zmowę przetargową też nie jest raczej zamieszany, gdyż pracę w urzędzie zaczął później. Info: Polskie Radio Kraków Zobacz także:
  • Tarnów odda UE 16 milionów złotych
  • GK: Afera łącznikowa w Tarnowie dalej się kręci
  • Prezydent Tarnowa napisał list z aresztu
  • Ryszard Ś. pozostanie w areszcie
  • Kto teraz będzie rządził miastem?
  • Prezydent Tarnowa aresztowany na 3 miesiące
  • GK: Tarnowska urzędniczka zatrzymana przez ABW
  • GK: Były żużlowy boss trafił do aresztu
  • Komentarze...