Duet z piersi kurczaka gotuje Grzesiek Janiszewski (KONKURS)
access_time 2013-06-25 08:42:26
Danie Grzegorza Janiszewskiego, znanego aktora, dziennikarza, kiedyś gotującego na ekranie tarnowskiej "Kablówki". To główna atrakcja szóstej już edycji Tarnowianie Gotują w Hotelu Tarnovia. Atrakcja główna, ale nie jedyna - bowiem poza tym, wybór najlepszego VIPOWSKIEGO dania półrocza oraz losowanie nagród dla uczestników brunchu.
Będzie się działo i to niemało. Brunch w najbliższą niedzielę to tradycyjnie premiera filmu kulinarnego z udziałem znanego tarnowianina, degustacja jego potrawy i jedzonko kilkunastu dań, zup, sałat oraz deserów przygotowanych przez szefa kuchni Hotelu Tarnovia. Ponadto wybór najlepszego dania gwiazd kolejnych edycji Tarnowianie Gotują w Hotelu Tarnovia. - Na zakończenie półrocznego cyklu gotuje Grzegorz Janiszewski. Po zebraniu i podliczeniu ankiet oceniających jego potrawę, oficjalne ogłoszenie wyników - zapowiada Joanna Dobroś, wiceprezes Hotelu Tarnovia. - Tuż po tym losowanie wśród tych wszystkich, którzy w naszej zabawie uczestniczyli, zaproszenia na imprezę sylwestrową w naszym hotelu. Przypomnijmy, kto i co, do tej pory gotował. Rozpoczęła posłanka Urszula Augustyn serwując indyjską rozkosz, czyli kurczaka w sosie owocowym z konfiturą z mango. Potem przy patelni stanął znany dziennikarz Jerzy Kosiba i zaproponował tagliatelle z łososiem, parmezanem oraz orzechami. Kolejnym kuchmistrzem był lider zespołu Totentanz, Rafał Huszno. Rafał śpiewająco wydał karkówkę malajską z sałatą z awokado. Małgorzata Mękal, radna i bizneswoman, podała tort z polędwicy w zredukowanym winie. Kolejną jasno świecącą gwiazdą była Barbara Quirino, lektorka włoskiego na PWSZ oraz uczestniczka wielu ogólnopolskich programów telewizyjnych. Barbara zrobiła - a jakże - lasagne z mięsno-pomidorowym sosem. - A teraz znany aktor, Grzegorz Janiszewski. Grzegorz zaserwuje duet z piersi kurczaka. Jadłem, więc powiem - mniam. Jeden kawałek zamarynowany w balsamico, drugi w tandoori. Pomiędzy nimi bukiet jarzyn. Śliczny, kolorowy talerz do zobaczenia, skosztowania i ocenienia już w najbliższą niedzielę - mówi Paweł Piszczek, krytyk kulinarny, juror oraz wydawca portalu Coś na Ząb TV. Zatem jubileuszowy brunch już 30 czerwca w Hotelu Tarnovia, początek o godzinie 13-stej. Warto być, warto zakosztować dobrych potraw. FOTO: Jakub Piszczek
Dla czytelników portalu Tarnow.net.pl mamy cztery jednoosobowe zaproszenia na najbliższy brunch, który odbędzie się 30 czerwca o godz. 13.00 w Hotelu Tarnovia. Zasady konkursu: Każdy, kto prześle na adres konkurs@tarnow.net.pl w terminie do czwartku, 27 czerwca swoje imię i nazwisko oraz nr tel. i adres e-mail weźmie udział w losowaniu wejściówki. W temacie wiadomości należy wpisać: "Tarnowianie Gotują". Zobacz także:
  • Znani i lubiani gotują w Tarnovii (FOTO)
  • II edycja "Tarnowianie Gotują w Tarnovii" za nami (FOTO)
  • Lider Totentanz przyrządzi "Karkówkę Malajską"
  • Małgorzata Mękal gotuje dla tarnowian
  • Komentarze...