Ruszyła 27. Tarnowska Nagroda Filmowa (FOTO, KONKURS)
access_time 2013-04-22 13:01:14
W piątek, 19 kwietnia, odbył się jubileuszowy koncert na 100-lecie tarnowskiego kina "Marzenie". Koncert ten zainaugurował także 27. Tarnowską Nagrodę Filmową.
Inauguracja 27. Tarnowskiej Nagrody Filmowej miała szczególnie odświętny charakter. W tym roku przypada 100-lecie istnienia kina "Marzenie" (w którym od lat odbywają się projekcje TNF), wpisującego się w Polsce do nielicznych miejsc o tak długoletniej tradycji związanej z polską kinematografią. Jubileusz rozpoczął się podczas Festiwalu uroczystym koncertem "Jak za dawnych lat" z udziałem Voice Band i gościnnie Soni Bohosiewicz oraz Singin'Birds. Podczas koncertu można było usłyszeć w dużej mierze filmowe piosenki z lat międzywojennych XX w, które przeniosą publiczność w przeszłość. Koncert poprowadził dziennikarz muzyczny Polskiego Radia - Paweł Sztompke. Festiwal potrwa do 28 kwietnia.
Dla czytelników portalu Tarnow.net.pl mamy po trzy podwójne zaproszenie na dodatkowe projekcie, ŻYCIE W UJĘCIACH - OPOWIEŚCI FILMOWE, na które złożą się: "EKSMISJA", dokument Filipa Antoniego Malinowskiego, "SIEDEM GRZECHÓW GŁÓWNYCH JANA NOWICKIEGO", dokument zrealizowany przez Martę Węgiel i Jana Nowickiego, opowiadający o życiu aktora; "ZOFIA NASIEROWSKA. ŻYCIE WIELOKROTNIE SPEŁNIONE" opowieść o życiu Zofii Nasierowskiej zrealizowana przez Tomasza Pijanowskiego. Ponadto film wyreżyserowany przez Przewodniczącego Jury 27 TNF Janusza Majewskiego "MAŁA MATURA 1947", projekcie odbywają się od 25 do 27 kwietnia. Każdy, kto prześle na adres konkurs@tarnow.net.pl w terminie do czwartku, 25 kwietnia do godziny 12.00 swoje imię i nazwisko oraz nr tel. i adres e-mail weźmie udział w losowaniu wejściówek. W temacie maila należy napisać "EKSMISJA", "SIEDEM GRZECHÓW GŁÓWNYCH", "ZOFIA NASIEROWSKA" lub "MAŁA MATURA 1947", w zależności na który film chce się zdobyć wejściówki. Zgłoszenie bez takiej informacji będą brały udział w losowaniu. Zwycięzcy: Angelina G.,Iwona K., Aneta O., Gabriela B., Adrian G., Grzegorz C., Rafał C., Klaudia B., Paulina D., Rafał P., Klaudia B. Gratulujemy! ŻYCIE W UJĘCIACH:

ZOFIA NASIEROWSKA. ŻYCIE WIELOKROTNIE SPEŁNIONE Termin: 25 kwietnia 2013, godz. 18:15 Miejsce: Kino "Marzenie" Po projekcji spotkanie z reżyserem Tomaszem Pijanowskim i Januszem Majewskim - kawiarnia kina Opis: Film opowiada historię życia Zofii Nasierowskiej ujętą w formie wypowiedzi bliskich jej osób, które fotografowała. Składają się na niego zarówno wypowiedzi osób w nim występujących, jak i fragmenty filmów fabularnych z głównymi rolami znanych aktorów, widnieją w nim także niewielkie sceny inscenizowane ilustrujące klimaty lat 60-tych, dużo fotografii autorstwa Zofii Nasierowskiej, jak też fragmenty filmów i kronik dokumentalnych z Archiwum TVP oraz WFDiF. W filmie figurują również materiały z archiwum rodzinnego, fotografie, wycinki z gazet, okładki czasopism : Zwierciadła, Ekranu, Filmu, Kobiety i Życia, Dookoła Świata i szereg innych materiałów - także zapiski w brulionie. W filmie znajdują się wypowiedzi zarówno modeli pani Nasierowskiej, jak i wielu przyjaciół. Wystąpili m. in.: Nina Andrycz, Jadwiga Barańska, Wiesława Czapińska, Alina Janowska, Jan Kobuszewski, Olgierd Łukaszewicz, Janusz Majewski, Michał Musialik, Monika Turno, Olga Turno, Beata Tyszkiewicz, Barbara Wachowicz, Wiktor Zborowski.


Film Przewodniczącego Jury 27 TNF - MAŁA MATURA 1947 Termin: 26 kwietnia 2013, godz. 20:00 Miejsce: Kino "Marzenie" Opis: Historia dojrzewania chłopca w okresie pierwszych powojennych lat, historia walki o jego duszę, którą toczą ze sobą biologia i polityka, natura i obyczaje, potrzeba wolności i opresja systemu. Do wyzwolonego Krakowa przyjeżdża ze Lwowa małżeństwo z dwojgiem dzieci, czternastoletnim Ludwikiem i pięć lat młodszą Hanią. Ludwik trafia do dobrego gimnazjum, nawiązuje przyjaźnie. Gdy przed czerwcowym referendum do Krakowa przyjeżdża Stanisław Mikołajczyk, Ludwik zamieszany przypadkowo w uliczną burdę zostaje aresztowany. W burzliwych czasach, w jakich dorasta, sprawy błahe i głupie wciąż ocierają się o poważne i tragiczne...


EKSMISJA Termin: 27 kwietnia 2013, godz. 16:00 Miejsce: Kino "Marzenie" Po projekcji spotkanie z reżyserem Filipem Antonim Malinowskim - kawiarnia kina Opis: Małżeństwo emerytowanych poznańskich inteligentów dowiaduje się, że musi opuścić zajmowane od kilkudziesięciu lat mieszkanie. Nie stać ich na czynsz narzucony przez nowego właściciela kamienicy ani na zakup nowego lokum. Mieszkający w Austrii wnuk przyjeżdża, by towarzyszyć dziadkom w tych trudnych chwilach. Przejmująca historia rodzinna jest zapisem dokonujących się w Polsce przemian społeczno-ekonomicznych, ale także świadectwem radykalnej zmiany mentalności, którą najtrudniej zaakceptować przedstawicielom starszego pokolenia. Zdjęcia do filmu powstały w latach 2010-2011 w Poznaniu.


SIEDEM GRZECHÓW GŁÓWNYCH JANA NOWICKIEGO Termin: 27 kwietnia 2013, godz. 17:30 Miejsce: Kino "Marzenie" Opis: Jana Nowickiego określa się jako artystę wszechstronnego i niebanalnego. Urodzony w 1939 roku aktor początkowo grywał amantów ("Anatomia miłości"), jednak od początku wykazywał niezwykły talent dramatyczny. Do jego najwybitniejszych ról z pewnością należą kreacje w "Barierze", "Dziurze w ziemi", "Życiu rodzinnym" oraz w "Spirali", gdzie wcielił się w człowieka oczekującego śmierci i przechodzącego wewnętrzną przemianę. W programie Jan Nowicki "spowiada się" przed kamerą, próbuje zdefiniować siebie jako człowieka i aktora. Taka definicja jest niezwykle trudna, bo zawód ten pełen jest sprzeczności. Jak powiedział Nowicki w jednym z wywiadów: "Być aktorem to długa czarująca męka. Aktor nie powinien się przywiązywać do żadnych teorii, systemów, światopoglądu (...) Aktor powinien być chudy, gdy jest potrzebna rola chudego, aktor powinien mieć ciało, gdy jest potrzebna rola dla Cześnika... Aktor powinien mieć charakter, a aktor z charakterem jest zaprzeczeniem aktorstwa..."

Foto: Norbert Ziemirski Zobacz także: 27. Tarnowska Nagroda Filmowa 19 - 28 kwietnia
Komentarze...