Afgańskie dzieci schwytane w Tarnowie
access_time 2011-05-12 18:13:04
Funkcjonariusze straży granicznej w Tarnowie we współdziałaniu z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei zatrzymali dwóch obywateli Afganistanu, którzy nielegalnie przedostali się do Polski z zamiarem dalszej podróży do innych, bogatszych krajów europejskich.


- We współdziałaniu z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei zatrzymaliśmy dwóch młodzieńców, obywateli Afganistanu, którzy ukrywali się przy nasypie kolejowym przy torach prowadzących do stacji Tarnów. Ukrywali się, bo chcieli uniknąć spotkania z miejscową ludnością i liczyli, że przedostaną się do jakiegoś pociągu, którym mogliby pojechać dalej, do innych krajów europejskich, bogatszych i dających w ich wyobrażeniu lepsze warunki życia imigrantów - mówi kpt. SG Paweł Nowak, komendant placówki Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Tarnowie.

Do zatrzymania doszło w środę 11 maja 2011 r.

Funkcjonariusze sprawdzają obecnie ich tożsamość, ustalają prawdziwość ich wyjaśnień dotyczących wieku, nazwisk i sposobu dotarcia do Polski. Obcokrajowcy twierdzą, że są w wieku 17 i 15 lat, przyjechali do Polski ukryci w naczepie samochodu ciężarowego i chcieli przedostać się do Hiszpanii, Belgii, Niemiec lub może do Austrii, bo mieli przy sobie kartki z zapisanymi numerami telefonów zarejestrowanych w tych krajach, a także w Grecji.

Podróżowali prawdopodobnie przez Grecję i Bułgarię, bo mieli przy sobie drobną monetę, 20 euro centów, wybitą w Grecji oraz pudełko po zapałkach z Bułgarii. Mieli przy sobie także jeden śpiwór, którym okrywali się nocami.

Obaj młodzieńcy mają za sobą trudne przeżycia, bo mają widoczne ślady dawnych zranień ostrym narzędziem, prawdopodobnie nożem, a jeden z nich ma zaleczony postrzał od pocisku.

Zostaną wobec nich zastosowane przepisy ustawy o cudzoziemcach, przewidujące w takich sytuacjach wydalenie z Polski do kraju pochodzenia.

Komentarze...