25 Jubileuszowa Tarnowska Nagroda Filmowa na półmetku (FOTO)
access_time 2011-05-10 15:11:53
25 Jubileuszowa Tarnowska Nagroda Filmowa rozkręca się na dobre i mimo utrudnień komunikacyjnych i parkingowych w centrum miasta większość seansów w ramach Festiwalu cieszy się dużym powodzeniem.


Za nami już 10 projekcji w konkursie głównym TNF, przed festiwalową publicznością jeszcze 10, kolejne spotkania z twórcami, a na Rynku "kino pod gwiazdami" oraz koncerty plenerowe.

TARNOWSKA NAGRODA FILMOWA to festiwal promujący i popularyzujący dorobek polskiej kinematografii od 25 lat, jest więc jedną z najstarszych po Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni imprez związanych z polskim filmem. Podczas Festiwalu prezentowane są wybrane najnowsze filmy fabularne, powstałe w ciągu ostatniego roku (pomiędzy kolejnymi jego edycjami).

Choć Jubileuszowa 25 Tarnowska Nagroda Filmowa trwa do 15 maja, to za nami już połowa projekcji w konkursie głównym. Przed publicznośćią festiwalową jeszcze 10 tytułów oraz spotkania z takimi twórcami jak: Przemysław Wojcieszek, Lech Majewski, Joanna Krauze, Antoni Krauze, Urszula Grabowska, Paweł Wendorff, Grażyna Molska, Wiesław Saniewski. Ponadto, w środę w Kinie Młodego Widza przedstawimy ostatni zestaw bajek konkursowych, a na tarnowskim Rynku kolejny film z udziałem Laureatki Nagrody za całokształt – Danuty Szaflarskiej – „Pora umierać”.

Festiwalowi towarzyszą 3 wystawy związane z kinematografią. W Galerii TCK (do 28 maja) czynna jesy wystawa fotografii Witolda Krassowskiego – Pieśń na wyjście. Ostatni mistrzowie sceny, która przedstawia sylwetki 70 znakomitych polskich aktorów. Wstęp bezpłatny, a ekspozycje zwiedzać można w godz. 10:00 – 18:00. W foyer tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego znajduje się 35 plakatów filmowych, teatralnych i muzycznych autorstwa plakacisty Rosława Szaybo (autor plakatu 25 TNF, juror TNF). Wystawę można zobaczyć bezpłatnie do 15 maja w godzinach pracy teatru. Na płycie tarnowskiego Rynku natomiast rozstawionych jest 26 plansz przedstawiających historię Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

Poza projekcjami i wystawami mieszkańcy Tarnowa i okolic będą mogli uczestniczyć w dwóch znaczących wydarzeniach artystycznych, czyli koncertach plenerowych na Rynku. 13 maja o 20:00 odbędzie się koncert Ani Dąbrowskiej, która w dużej mierze przedstawi materiał z albumu „Ania Movie”, natomiast dzień później (14 maja) na tej samej scenie odbędzie się Gala Wręczenia Nagród 25 TNF, którą uświetni specjalny koncert, przygotowany dla Tarnowskiej Nagrody Filmowej – „Kultowe Piosenki Filmowe” – w wykonaniu SMOLIK BIG BAND oraz solistów: Natalii Grosiak (Mikromusic), Renaty Przemyk, Tomasza Makowieckiego (NO!NO!NO!) i Macieja Maleńczuka. Program koncertu składać się będzie z kompozycji m.in.: Henryka Warsa, Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza, Seweryna Krajewskiego, Krzysztofa Komedy, Włodzimierza Korcza, znanych z polskich filmów i seriali w nowoczesnej aranżacji jednego z najlepszych polskich producentów, aranżerów i kompozytorów - Andrzeja Smolika.

W sobotę (14 maja) zainteresowanych polską kinem zapraszamy do Marzenia na debatę z udziałem publiczności 12 Gniewnych o polskim filmie" – dyskusja krytyków filmowych o kondycji polskiej kinematografii" - W debacie potwierdzili swój udział krytycy filmowi, m.in.: Maria Malatyńska, Anita Piotrowska, Magdalena Sendecka, Jerzy Armata, Ryszard Jaźwiński, Janusz Kołodziej, Łukasz Maciejewski, Paweł Mossakowski, Jacek Rakowiecki, Mateusz Werner, Konrad Zarębski. Początek o 11:00. Wstęp wolny.

Ostatniego dnia Festiwalu, w niedzielę 15 maja w Marzeniu odbędzie się Epilog 25 TNF, specjalny pokaz filmów nagrodzonych podczas 25. edycji festiwalu.Koncepcja ta umożliwi miłośnikom kina na dokładniejsze zapoznanie się z utworami, które docenili młodzi jurorzy i bardziej doświadczeni krytycy oraz publiczność, ale także pozwoli spóźnialskim na nie przegapienie "najlepszych z najlepszych".


Fotorelacja z inauguracji TNF: Jakub Gabik

Komentarze...