Niemiecka młodzież w Tarnowie
access_time 2011-05-10 13:57:23
W Tarnowie gości grupa niemieckiej młodzieży ze szkoły średniej Realschule plus w Wörth am Rhein. Wszystko za sprawą polsko-niemieckiej wymiany w III Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza.


Wymiana odbywa się po raz dziesiąty. Początki współpracy tarnowskiej szkoły z niemiecką sięgają roku 2002, kiedy to doszło do pierwszego spotkania uczniów i nauczycieli obu szkół. Wymiana ma formę dwóch spotkań w odstępie rocznym, jedno w Niemczech na jesień, drugie w Tarnowie na wiosnę kolejnego roku kalendarzowego.

Podczas 8-dniowej wymiany zarówno młodzież jak i nauczyciele zakwaterowani są u rodzin partnerskich. Dla gości zza zachodniej granicy przygotowano wiele atrakcyjnych wycieczek i spotkań, mających na celu pokazanie im wspaniałych uroków regionu tarnowskiego, zapoznanie z tradycjami, polską kulturą oraz systemem szkolnictwa w Polsce.

W ubiegły piątek uczniowie zaprzyjaźnionych szkół wybrali się w Pieniny i wzięli udział w spływie przełomem Dunajca, co wywarło ogromne wrażenie na partnerach niemieckich. Weekend uczniowie z Niemiec spędzili z rodzinami polskimi.

Poniedziałek był dniem w szkole, gdzie niemieccy goście zapoznali się z systemem szkolnictwa polskiego. Kolejne dni to wycieczki do Krakowa oraz Oświęcimia.

W środę wieczorem, dzięki pomocy rodziców, licealiści planują wieczorek pożegnalny z polskimi, tradycyjnymi wypiekami oraz muzyką karaoke.

W tym roku w wymianie bierze udział 13 polskich i 14 niemieckich uczniów oraz 3 opiekunów polskich (Monika Kocoł – koordynator, Jerzy Kulpa, Tadeusz Łabno – vice – dyrektor III LO) i 2 niemieckich (Ursula Burgard – koordynator, Joachim Paul – dyrektor Relaschule plus).

Zrealizowanie całej wymiany jest możliwe dzięki ogromnemu wsparciu finansowemu przez Polsko – Niemiecką Wymianę Młodzieży z siedzibą w Warszawie, Urząd Miasta Tarnowa oraz Dyrekcję III LO, za co Organizatorzy serdecznie dziękują.

Komentarze...