Zespół Pieśni i Tańca "Świerczkowiacy" nagrodzony
access_time 2011-06-16 11:23:27
Nagrodę główną "Łowicki Pasiak" w X Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych w Łowiczu zdobył Zespół Pieśni i Tańca "Świerczkowiacy".


Ogólnopolskie konfrontacje, którym patronuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwalają na ocenę tej dziedziny sztuki, która przez wiele lat znajdowała się w regresie. Przyjeżdżające na festiwale zespoły, publiczność jaką gromadzą i rodzące się na nowo zainteresowanie dowodzą, że pięknie prezentowany folklor wraca do łask. Presji czasu, modzie czy kaprysom rynku z cała pewnością nie poddał się działający w Centrum Sztuki Mościce Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”. Tancerze z ogromną dumą przywieźli do Tarnowa zdobyty 12 czerwca Łowicki Pasiak – Nagrodę Główną Ogólnopolskiego Festiwalu.

Zdaniem komisji jurorskiej, zespół z Tarnowa nie miał konkurencji. Oceniano zachowanie prawdy etnograficznej, zgodność z regionem, właściwość aranżacji muzycznych itp. Świerczkowiacy spełnili wszystkie warunki regulaminu festiwalowego. Prezentowali się w kategorii zespołów artystycznie opracowanych. Taka klasyfikacja pozwala choreografom, muzykom i odtwórcom dokonywać zabiegów scenicznych, które przy zachowaniu etnograficznych smaków i niekwestionowanych standardów, tworzą programy ciekawe dla współczesnych widzów.

Świerczkowiacy wystartowali w konkursie pokazując rodzimy folklor Krakowa Wschodniego oraz „Narodowego Krakowiaka”. Poza doskonałym wykonaniem, jurorzy zwrócili uwagę na piękno prezentowanych kostiumów, wyjątkowe opracowanie muzyczne, którego autorem jest Andrzej Radzik i oryginalną choreografię, autorstwa Wiesławy Hazuki. Obok nich na łowickiej scenie prezentowały się m.in. zespoły z: Nowego Sącza, Zawad, Raciborza, Ełku, Istebnej.

ZPiT Świerczkowiacy ma ogromny dorobek artystyczny. Zdobycie w 48 sezonie artystycznym nagrody głównej w ogólnopolskich konfrontacjach dowodzi dużej, stałej klasy. Rokrocznie zdobywanymi nagrodami zespół potwierdza swój poziom artystyczny i miejsce na mapie najlepszych zespołów w Polsce. W minionym roku Świerczkowiacy prezentowali się na Międzynarodowym Festiwalu we włoskim Cori, rok wcześniej zdobyli I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Tańców "GODEL 2009". A w 2008 r. otrzymali Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Komentarze...