Przegląd prasy
access_time 2011-06-15 19:56:23
Prezesi tarnowskich spółdzielni mieszkaniowych stracą pracę? Miasto wyremontowało parking - mieszkańcy są oburzeni. Zidentyfikowali ofiarę wody przy ul. Piłsudskiego - czyli przegląd dzisiejszej prasy lokalnej, co o Tarnowie i regionie pisze TEMI oraz Gazeta Krakowska.


Temi 15 czerwca 2011 r.

Spółdzielnie niepotrzebne?
Słusznie czy nie, ale od lat spółdzielnie mieszkaniowe postrzegane są przez wielu Polaków jako pozostałość starego systemy. Posłowie przygotowali projekt ustawy o spółdzielniach, a gdy wejdzie w życie, to spółdzielczy majątek trafi do mieszkańców spółdzielczych lokali, tworzących wspólnoty, dotychczasowi prezesi stracą stanowiska, a mieniem będą gospodarować zarządcy. Co na to tarnowscy prezesi spółdzielni mieszkaniowych? - Moim zdaniem nie ma co ludzi uszczęśliwiać na siłę. Zresztą widzę w tym wielką politykę i widmo zbliżających się wyborów - ocenia Tadeusz Sękowski, prezes Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Wyobraźmy sobie sytuację, że w bloku istnieje wspólnota i naglę kilkunastoletnia winda zepsuje się, Fachowcy stwierdzą, że remont nie wchodzi w rachubę, a na nową trzeba wydać sto tysięcy złotych. Czy będzie zgoda wszystkich właścicieli na takie obciążenie? Tymczasem obecnie istnieje coś jak solidaryzm: jeśli coś złego stało się w jednym bloku, to pomagamy ze wspólnej kasy. Poza tym połowę takich kosztów jak zakup nowej windy umarzamy, a drugą połowę rozkładamy na dziesięcioletnie raty. W której wspólnocie taka sytuacja będzie możliwa? - pyta prezes TSM.

Pamięć o wspólnej historii
W połowie czerwca rozpoczyna się kolejna edycja Dni Pamięci Żydów Galicyjskich - Galicjaner Sztetl. Organizatorzy zapraszają na koncerty muzyki klezmerskiej i wystawę obozowej korespondencji pisanej przez nastoletnią Żydówkę.

Gazeta Krakowska 15 czerwca 2011 r.

Zidentyfikowali ofiarę wody
Jak informuje Gazeta Tarnowska, policjantom udało się potwierdzić tożsamość mężczyzny, którego zwłoki w stawie przy ul. Piłsudskiego w niedzielę znalazł wędkarz. Denat to 73-letni mieszkaniec Tarnowa. Według wstępnych przypuszczeń policjantów jego śmierć to prawdopodobnie efekt targnięcia się na życie.

Parking między blokami skurczył się po remoncie
W Gazecie także o (nie)korzystnym remoncie placu. Tanów od kilku lat wydaje miliony złotych na urządzanie nowych lub remont starych parkingów. Z założenia program powinien poprawiać sytuację zmotoryzowanych. W przypadku osiedla XXV-lecia wyszło odwrotnie. Po remoncie parkingu między blokami miejsc dla aut ubyło o połowę. Na placyku wciśniętym między bloki nr 1 i 2 do niedawna udawało się upchnąć około 30 aut. Tarnowski Zarząd Dróg Miejskich nie ma sobie nic do zarzucenia. Bo projekt remontu parkingu powstał w zgodzie z przepisami budowlanymi. Dlaczego miejsc postojowych ubyło do ledwie 14? - Parking od bloku musi oddzielać dziesięciometrowy pas zieleni izolacyjnej - wyjaśnia Zdzisław Musiał, dyrektor Tarnowskiego Zarządu Dróg Miejskich.

Komentarze...