Przegląd prasy
access_time 2011-07-06 15:57:01
Uprawiał seks z chłopcami. Rewolucja na stołkach. Policja ściga sprawcę tragedii pod Dębicą - czyli przegląd dzisiejszej prasy lokalnej, co o Tarnowie i regionie pisze TEMI oraz Gazeta Krakowska.


Temi 6 lipca 2011 r.

Oskarżony o pedofilię
Do tarnowskiego sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko Jakubowi M. z Brzeska, któremu zarzuca się obcowanie płciowe z trójką małoletnich chłopców. 26-letniemu mężczyźnie grozi do 15 lat więzienia. Mężczyzna nie był do tej pory karany. Sąd nie udziela informacji na temat sprawy ze względu na jej charakter i dobro małoletnich pokrzywdzonych. Do kontaktów seksualnych z małoletnimi miało dochodzić w latach 2007 - 2010. Mężczyźnie grozi do 15 lat więzienia. Sprawa trafi na wokandę tarnowskiego sądu jeszcze w lipcu.

Nowy Tarnów za torami?
Jak zapowiadają Polskie Koleje Państwowe, jesienią tego roku ruszy kolejny etap prac na dworcu w Tarnowie - tym razem przebudowane mają być perony oraz przedłużony tunel pod torami, dzięki czemu dworzec dostępny będzie również od południowej strony. Władze samorządowe Tarnowa już poszukują inwestora do zagospodarowania terenów na południe od dworca, które PKP chcą jak najszybciej sprzedać. Najchętniej widziałyby tam wielopoziomowy parking.

Temida szybsza i nowocześniejsza
Jak podaje TEMI, warunki pracy tarnowskich sędziów w ostatnich latach znacznie się poprawiły, skrócił się też czas oczekiwania na rozprawy. Możliwość przesłuchiwania świadków na odległość, komputery, a wkrótce również specjalnie zabezpieczona sala do przeprowadzania spraw związanych z przestępczością zorganizowaną - tarnowscy sędziowie już nie mogą narzekać na warunki pracy. Czasem są one nawet lepsze od tych, jakie mają ich koledzy z Europy zachodniej.

Rewolucja na stołkach
Stanowiskowa rewolucja w Urzędzie Miasta Tarnowa - zmieniła się struktura, zmieniły się kompetencje, zmieniły się stołki... Znamy efekty dwóch konkursów na stanowiska dyrektorów Centrów przeprowadzonych w Urzędzie Miasta Tarnowa. Kolejne dwa, szef tarnowskiego samorządu obsadził na zasadzie powołania. I tak dyrektorem Centrum Rozwoju Miasta, w wyniku konkursu, został dotychczasowy doradca prezydenta ds rozwoju, samorządowiec z ogromnym doświadczeniem - Krzysztof Madej. Centrum Usług Ogólnomiejskich pokieruje, także dotychczasowy doradca, Jacek Kułaga. Wygrał on również rywalizację konkursową. Prezydent Ryszard Ścigała powołał ponadto szefów dwóch kolejnych Centrów. Dyrektorem Centrum Obsługi Mieszkańców został Grzegorz Gotfryd pełniący wcześniej obowiązki szefa Wydziału Strategii magistratu, Centrum Obsługi Urzędu kierować będzie natomiast dotychczasowa dyrektor Wydziału Obsługi Urzędu - Ewa Wrona.

Gazeta Krakowska 6 lipca 2011 r.

Koniec z zasłanianiem okien reklamami
W Tarnowie została już tylko jedna reklama - donosi Gazeta Tarnowska. Nielegalne reklamy w Tarnowie można spotkać już tylko na parkingach. Od kilkunastu dni w całej Polsce obowiązuje zakaz wywieszania reklam, które zasłaniają okna mieszkań. W mieście dostosowano się do nowego prawa. Wielką płachtę wywieszoną na budynku w celach komercyjnych można dostrzec jedynie na tarnowskim Rynku. Wkrótce i ona zniknie. Reklama wisi na budynku należącym do Muzeum Okręgowego w Tarnowie. W związku z wkrótce ruszającym remontem zostanie zdjęta. Dyrektor placówki nie chce mówić o sumie, jaką muzeum otrzymało od firmy - operatora sieci komórkowej. Nie ukrywa jednak, że był to spory zastrzyk finansowy. Osobie prywatnej za złamanie nowych przepisów grozi grzywna do 10 tys. zł. Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe muszą się liczyć z karą w wysokości do nawet 50 tys. zł.

Policja ściga sprawcę tragedii pod Dębicą
W Gazecie także o dwóch kobietach, które zginęły na drodze w Straszęcinie. Trwają policyjne poszukiwania sprawcy tragedii na drodze w Straszęcinie. Kierowca tuż po wypadku rzucił się do ucieczki. Gdy mundurowi zjawili się na miejscu, nie było tam także jego kolegów. We wtorek, kilkanaście godzin po wypadku, policjanci zatrzymali pierwszego z czwórki poszukiwanych. Był poniedziałkowy wieczór. Do Straszęcina, od strony pobliskiego Żyrakowa, zbliżał się osobowy mercedes. Jechał prostym odcinkiem drogi. Nagle znalazł się na lewym pasie jezdni. Mercedes z całym impetem uderzył w jadącego z naprzeciwka peugeota. Dwie młode kobiety poniosły śmierć na miejscu. 19-latka jechała na przednim fotelu pasażera. Razem z nią zginęła 26-letnia kobieta podróżująca na tylnym fotelu. Zderzenie przeżył jedynie kierowca. 24-letni mężczyzna przewieziony został do szpitala. Według lekarzy jego życiu nic nie grozi. Z relacji świadków wynika, że mercedesem podróżowało czterech młodych mężczyzn. Tuż po zderzeniu uciekł kierowca i całe jego towarzystwo. Oddalili się pieszo, bo rozbity samochód nie nadawał się do jazdy. Wczoraj około godz. 13 w Dębicy zatrzymano pierwszego z nich. To 31-letni dębiczanin. Był nietrzeźwy. W poniedziałek policjanci do pościgu za mężczyznami użyli psów tropiących. Psy zgubiły ślad uciekinierów, kiedy zaczęło padać.

Kulturalne nagrody miasta wręczone
Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes największym zwycięzcą tegorocznej edycji nagród miasta przyznawanych w dziedzinie kultury. Kapituła oraz tarnowscy radni uznali, że to chórzystkom należy się nagroda w dziedzinie twórczości artystycznej. Specjalne wyróżnienie za całokształt pracy artystycznej przyznano zmarłemu w kwietniu artyście malarzowi i grafikowi Jerzemu Wróblowi. Tradycyjnie także miasto docenia osoby i firmy wspierające największe wydarzenia kulturalne odbywające się w Tarnowie. Tym razem honorowy tytuł "Mecenasa Kultury Tarnowa" powędrował do Jana Kudelskiego, właściciela kawiarni Tatrzańska. Z grona młodych talentów artystycznych wyłoniono laureatkę "Nadziei Roku". Została nią skrzypaczka Justyna Pawłowska. Zwyciężczyni w tej kategorii jest studentką Akademii Muzycznej w Katowicach. Tylko w tym ostatnim przypadku wyróżnienie łączyło się z finansową gratyfikacją. Nagroda opiewa na 2 tysiące złotych. Nagrody kultury wręczano laureatom podczas ostatnich "Zdarzeń" na tarnowskim Rynku.

Komentarze...