Stu amatorów rywalizowało we wspinaczce na czas (FOTO)
access_time 2011-07-05 11:51:33
Prawie stu zawodników rywalizowało w organizowanej przez Edytę Ropek drugiej edycji Pucharu Azotów Tarnów we wspinaczce na czas amatorów. Zawody odbyły się pod patronatem portalu Tarnow.net.pl.


Zawody odbyły się w minioną niedzielę 3 lipca na Ściance wspinaczkowej La Roca w Tarnowie. Na uczestników czekały dwie jedenastometrowej wysokości trasy wspinaczkowe, przygotowane tak, by każdy amator mógł się wspiąć na szczyt ścianki. Głównym partnerem zawodów były Azoty Tarnów, głównym sponsorem marka Alpinus. Honorowy patronat nad zawodami objął prezydent miasta Tarnowa Ryszard Ścigała.

W rywalizacji amatorów we wspinaczce na czas wszyscy zawodnicy świetnie poradzili sobie z przygotowanymi trasami, każdy z zawodników miał dwie próby, z których do klasyfikacji liczony był lepszy czas przejścia. Sporych emocji dostarczyły zmagania w każdej kategorii wiekowej, a całość imprezy uświetnił pokaz wspinaczki na czas w wykonaniu rekordzistki Europy Edyty Ropek.

Zawody rozpoczęły zmagania zawodników niepełnosprawnych. Rewelacyjnie z trasami poradzili sobie wszyscy uczestnicy, a najszybciej wspinał się Kamil Cedrowski, który pokonał ściankę w czasie 14,99 sekundy, Ernest Zbylut wspiął się w czasie 33,52 sekundy, a Sławek Kantor 37,99 sekundy. Dzielnie z trasami walczyły Agnieszka Kociołek i Anna Molecka, a gromkie oklaski za wolę walki zebrał Wojciech Wojtaszek. Wszyscy zawodnicy otrzymali z rąk Edyty Ropek złote medale i pamiątkowe dyplomy.

Zaciętą walkę o miejsca na podium stoczyli między innymi zawodnicy w kategorii do 30 lat, po pierwszym biegu prowadził Robert Świątek (11,10 s.), przed Krzysztofem Łukasińskim (11,48 s.) i Arturem Mietelskim (11,53 s.). Jednak w drugiej próbie Robert popełnił błąd i nie zdołał poprawić swojego czasu (12,23 s.), również Krzysztof nie zdołał poprawić wyniku z pierwszego biegu (12,94 s.), natomiast swoją drugą szansę znakomicie wykorzystał Artur wykręcając w drugim biegu 11,08 sekundy i ten czas zapewnił mu zwycięstwo. Poza podium, z piątym czasem zawodów znalazł się zwycięzca pierwszej edycji PAT Jakub Barnaś (14,29 s.).

W zmaganiach pań w tej kategorii zwyciężyła znakomicie biegająca Jadwiga Klimek (21,77 s.), przed Małgorzatą Szymurą (23,12 s.) i Agnieszką Masłowską (23,34 s.). W rywalizacji panów powyżej 30 lat miejscami na dwóch pierwszych stopniach podium wymienili się medaliści pierwszej edycji pucharu. Tym razem najlepiej z trasą poradził sobie Maciej Jankowicz (11,75 s.) – drugi w pierwszej edycji PAT, uzyskując lepszy czas od Przemysława Żaka (12,49 s.) – zwycięzcy pierwszej edycji PAT. Na trzecim stopniu podium uplasował się Witold Trojak. Wspinaczka kobiet w tej kategorii dostarczyła również wielu emocji, najlepiej z przygotowanymi drogami poradziła sobie Barbara Oślizło (28,96 s.), wyprzedzając Bożenę Wojtanowską (29,97 s.) i Bogumiłę Madejczyk (37,89 s.).

Największych emocji i najgłośniejszego dopingu dostarczyły biegi w najmłodszych kategoriach wiekowych, tu w rywalizacji do 10 lat zwyciężył Dariusz Rajczyk, który jedenastometrową trasę pokonał w 27,25 sekundy, za nim uplasował się Gabriel Janusik z czasem 36,82 sekundy, na trzecim miejscu znalazł się Bartłomiej Podlewski – 41,18 sekundy. Bardzo szybkie biegi prezentowały dziewczynki do 10 lat, rywalizację ponownie zdominował siostry Kałuckie, Natalia i Aleksandra, obie swój najlepszy czas ustanowiły na 18,88 sekundy. O miejscu na podium zdecydował drugi wynik z przejścia drogi. Na trzecie miejsce podium wspięła się Zofia Żak (30,09 s.), która trenując w sekcji La Roca poczyniła spore postępy od pierwszej edycji, podczas której zajęła 7 miejsce.

W rywalizacji dziewczynek do 14 lat najszybciej wspinała się Klaudia Woźniak, która z czasem 18,66 sekundy pokonała Aleksandrę Kumorek – 20,11 sekundy i Jagodę Mleczko – 39,01 sekundy. Wśród chłopców zwyciężył Mateusz Kozdroń – 12,80 sekundy, wyprzedzając Bartłomieja Brożka – 13,18 sekundy i Grzegorza Bogusza, który mimo poważnej kontuzji nogi świetnie poradził sobie z trasą, wspinając się praktycznie na samych rękach w czasie 18,48 sekundy! W rywalizacji chłopców do 18 lat zwyciężył Sebastian Stańczyk, przed Damianem Ważydrągiem i Maciejem Wiatrem. Wśród dziewczynek najlepsza była Dominika Gacek przed Agnieszką Wroną.

Zaciętą walkę mogliśmy obserwować z kategorii Press, w której zmierzyli się ze sobą dwaj fotoreporterzy Piotr Góryjowski i Jerzy Bergander. Obaj panowie znakomicie poradzili sobie z trasami, uzyskując odpowiednio czasy 14,70 sekundy i 26,89 sekundy. Podczas osobnej dekoracji nagrodzeni zostali również pracownicy Grupy Kapitałowej Azotów Tarnów, którzy brali udział w Pucharze Azotów Tarnów.

Za najlepsze wspinaczki nagrody otrzymali Krzysztof Kumorek, Magdalena Chmurzyńska i Magdalena Ciepiela. Gratulujemy!

Niedzielne zmagania zakończyła rywalizacja w kategorii OPEN, w której zmierzyli się zawodnicy bez względu na wiek oraz zawodnicy profesjonalnie uprawiający wspinaczkę na czas. I to właśnie Ci zawodnicy zdominowali męskie podium, zwyciężył zawodnik reprezentacji Polski Marcin Dzieński, który wykręcił rewelacyjny czas 6,5 sekundy, wyprzedzając zawodnika Skarpy Lublin Huberta Przytułe (8,11 s.) i zawodnika AZ PWSZ Tarnów Michała Barnasia (9,5 s.). W zmaganiach kobiet w tej kategorii swoją wysoką formę potwierdziły Jadwiga Klimek, Małgorzata Szymura i Agnieszka Masłowska.

Nagrody, puchary, medale i pamiątkowe dyplomy wręczali mistrzyni Europy Edyta Ropek i prezes Miejskiego Klubu Sportowego Tarnovia Waldemar Urban.

Głównym partnerem cyklu zawodów są Azoty Tarnów, głównym sponsorem marka Alpinus. Imprezę wsparł Urząd Miasta Tarnowa. Partnerami i sponsorami zawodów byli również Tor Kartingowy Speed Race i marka Petzl. Opiekę medyczną podczas zawodów zapewniło Centrum Zdrowia Tuchów.

Patronat medialny nad zawodami objęli: RDN Małopolska, Gazeta Krakowska, Galicyjski Tygodnik Informacyjny TEMI, portale internetowe Tarnow.net.pl, sportowytarnow.pl, climb.pl i goryonline.com

Organizatorami zawodów byli: Ścianka wspinaczkowa La Roca, Miejski Klub Sportowy "Tarnovia"

Wszyscy uczestnicy Pucharu Azotów Tarnów rywalizują o miejsca w klasyfikacji generalnej PAT 2011, zdobywając w poszczególnych edycjach punkty rankingowe za zajęte miejsca.

Komentarze...