Bezpłatne znieczulenia przy porodzie w tarnowskim szpitalu św. Łukasza
access_time 2011-04-13 08:36:06
Wszystkie kobiety rodzące w Szpitalu Wojewódzkim św. Łukasza w Tarnowie mogą skorzystać z bezpłatnego znieczulenia. Inicjatywa zastosowania analgezji (znoszenia bólu) należy do pacjentki, natomiast decyzję o jego zastosowaniu i momencie znieczulenia zawsze podejmuje lekarz prowadzący poród.


- Zbyt wczesne zastosowanie środków łagodzących może spowolnić lub nawet wstrzymać akcję porodową - ostrzega zastępca ordynatora oddziału ginekologiczno-położniczego Barbara Otfinowska.

Podczas porodu stosuje się metodę znieczulenia zewnątrzoponowego, polegającą na zmniejszeniu lub zniesieniu odczuwania bólu w dolnej połowie ciała, przy zachowaniu świadomości pacjentki, dzięki czemu może ona aktywnie uczestniczyć w porodzie. Znieczulenie podaje się przez specjalny cewnik, umieszczony w przestrzeni zewnątrzoponowej w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Stosowane przy znieczuleniu substancje nie działają toksycznie ani na organizm matki, ani na dziecko. Przeciwwskazaniami do zastosowania tej formy łagodzenia bólu są jednak m.in. zaburzenia krzepliwości krwi, choroby kręgosłupa, lub infekcja skórna w miejscu wprowadzenia cewnika. Procedurę i przebieg analgezji zawsze wykonuje i nadzoruje uczestniczący w zespole porodowym lekarz anestezjolog.

- Jest wiele mitów na temat porodu naturalnego ze znieczuleniem. Musimy pamiętać, że nie eliminuje ono całkowicie odczuć bólowych. Łagodzi je, pewne odczucia bólowe podczas porodu są po prostu niezbędne, by bezpiecznie urodzić dziecko - wyjaśnia Barbara Otfinowska.

Według badań 24% ciężarnych, które rodzą po raz pierwszy, określa ból porodowy jako bardzo silny. Dlatego średnio co 10 pacjentka chce zastosować znieczulenie do porodu. Stosowanie znieczulenia zmniejsza również liczbę cięć cesarskich, a co za tym idzie odsetek powikłań pooperacyjnych.

Na oddziale ginekologiczno-położniczym szpitala św. Łukasza przyjmowanych jest około 30 porodów tygodniowo. Do dyspozycji pacjentek są 4 sale porodowe i jeden pokój porodów rodzinnych.

- Bardzo gorąco polecamy naszą szkołę rodzenia - szczególnie wszystkim rodzicom, którzy zamierzają wspólnie uczestniczyć w porodzie. Są to bezpłatne zajęcia przygotowujące oboje rodziców do porodu - zachęca Ewa Jękot, położna oddziałowa tarnowskiego szpitala.

- Zrozumiałem i przestałem się bać, tego co mnie czeka na sali porodowej, a byłem bardziej przerażony od żony - żartuje pan Adam "absolwent" szkoły rodzenia przy szpitalu św. Łukasza.

Od 2010 roku Szpital Wojewódzki św. Łukasza w Tarnowie posiada certyfikat "Szpital bez bólu" przyznany przez ekspertów m.in. Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Komentarze...