Tarnowianie pamiętali o ofiarach katastrofy smoleńskiej (FOTO)
access_time 2011-04-12 10:10:40
Uroczystości upamiętniające pierwszą rocznicę katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem, rozpoczęły się w niedzielę 10 kwietnia 2011 r. o godzinie 8.41. Z wieży ratuszowej odegrano utwór "Cisza" De l'or le Clairon - le Silence. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tarnowskich uroczystości.


W Pasażu Tertila otwarto Izba Pamięci Ofiar Katastrofy w Smoleńsku, w której znalazły swoje miejsca zdjęcia wszystkich ofiar - odczytano także ich nazwiska. Mieszkańcy mogli wpisać się do wystawionej tam księgi kondolencyjnej.

Z czerwonymi różami w dłoniach, uczestnicy uroczystości przeszli do katedry, gdzie o godzinie 12.00 została odprawiona Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Modlitwie przewodniczył biskup tarnowski Wiktor Skworc. W bazylice katedralnej przy zdjęciach ofiar katastrofy składano róże - symbol pamięci o zmarłych rok temu pod Smoleńskiem.

- W pierwszą rocznicę smoleńskiej tragedii, chcemy pamiętać o wszystkich jej ofiarach. To powinność nas Polaków; nas chrześcijan. I modlimy się za ofiary smoleńskiej katastrofy, wołamy dla nich o pokój; wołamy też o pokój dla nas, dla Polski i czekamy cierpliwie na pełną prawdę o tym wydarzeniu - mówił biskup Wiktor Skworc.

Tuż po wybrzmieniu z wieży tarnowskiego Ratusza ostatnich taktów utworu "Cisza", pod Tablicą Katyńską na placu Ofiar Katynia (nieopodal Grobu Nieznanego Żołnierza) odbył się Apel Pamięci o Ofiarach Katastrofy Smoleńskiej, zorganizowany przez działaczy kilku organizacji pozarządowych i spontanicznie zorganizowanych internautów.

Odczytano krótki apel do władz miasta i jego mieszkańców o upamiętnienie ofiar tragedii poprzez ufundowanie i wmurowanie w najbliższych miesiącach specjalnej Tablicy Smoleńskiej, z propozycją jej umieszczenia niedaleko obecnej Tablicy Katyńskiej.

Przypomnijmy: 10 kwietnia 2010 r. o godzinie 8.41 w katastrofie polskiego samolotu zginęło 96 osób. Wszyscy pasażerowie na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i jego żoną stanowili polską delegację na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii lotnictwa polskiego i największa pod względem liczy ofiar katastrofa w dziełach Sił Powietrznych RP. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie samolotu. Wśród pasażerów były postacie silnie związane z Tarnowem i regionem: posłowie Wiesław Woda i Leszek Deptuła oraz artysta Wojciech Seweryn.


Foto: Jakub Gabik

Komentarze...