Tarnów modli się i pamięta - pierwsza rocznica katastrofy smoleńskiej
access_time 2011-04-04 15:54:15
Czerwone róże będą w Tarnowie symbolem pamięci o zmarłych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Na tarnowskie obchody pierwszej rocznicy tragicznych wydarzeń zapraszają Biskup Tarnowski Wiktor Skworc oraz Prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała.


Zaplanowano Mszę św. i spotkanie refleksyjne połączone z wystawą przypominającą ofiary katastrofy.

- W pierwszą rocznicę smoleńskiej tragedii, chcemy pamiętać o wszystkich jej ofiarach. To powinność nas Polaków; nas chrześcijan. I modlimy się za ofiary smoleńskiej katastrofy, wołamy dla nich o pokój; wołamy też o pokój dla nas, dla Polski i czekamy cierpliwie na pełną prawdę o tym wydarzeniu - mówi biskup Wiktor Skworc.

Ważna, nietypowa forma uroczystości, to nie tylko kwiaty czy znicze przy Grobie Nieznanego Żołnierza. To może być symboliczna róża w dłoniach osoby, udającej się na Mszę św. czy datek na dobry cel - podkreśla prezydent Ryszard Ścigała.

Uroczystości rozpoczną się w niedzielę 10 kwietnia o godzinie 8.41. Z wieży ratuszowej zostanie odegrany utwór "Cisza" De l'or le Clairon - le Silence. Następnie w Pasażu Tertila zostanie otwarta Izba Pamięci Ofiar Katastrofy w Smoleńsku. Będą zdjęcia wszystkich, którzy zginęli w tej katastrofie, odczytane zostaną także ich nazwiska. Ponadto zostaną zaprezentowane wpisy mieszkańców Tarnowa, którzy rok temu po katastrofie wyrażali swój ból, zapisując swoje przemyślenia w księdze kondolencyjnej.

Swoje refleksje tarnowianie będą także mogli zapisać z okazji pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Księga zostanie wyłożona od godziny 11.00 w Pasażu Tertila.

- Będą to deklaracje naszej pamięci o tym co stało się przed rokiem. Kapsułę Pamięci chcemy zachować dla przyszłych pokoleń - dodaje Marcin Sobczyk, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta.

W Izbie Pamięci będą także do zabrania czerwone róże, datki jakie uda się zebrać przy tej okazji zostaną przeznaczone dla podopiecznych Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Z czerwonymi różami w dłoniach, uczestnicy uroczystości przejdą do katedry, gdzie o godzinie 12.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Modlitwie będzie przewodniczyć biskup tarnowski Wiktor Skworc. W bazylice katedralnej przy zdjęciach ofiar katastrofy będzie można składać róże - symbol pamięci o zmarłych rok temu pod Smoleńskiem.

Na uroczystości zostały także zaproszone rodziny posłów Wiesława Wody i Leszka Deptuły oraz artysty Wojciecha Seweryna.

10 kwietnia 2010 r. o godzinie 8.41 w katastrofie polskiego samolotu zginęło 96 osób. Wszyscy pasażerowie na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i jego żoną stanowili polską delegację na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii lotnictwa polskiego i największa pod względem liczy ofiar katastrofa w dziełach Sił Powietrznych RP. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie samolotu.


Zobacz także:
Wmurowano tablicę upamiętniającą wizytę prezydenta w sanktuarium, a także wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej

Komentarze...