Przegląd prasy
access_time 2011-03-30 14:42:19
TZDM do likwidacji? Z PiS do PO. Tarnów 2020 jak sen. Wojsko szuka pracowników - czyli przegląd dzisiejszej prasy lokalnej, co o Tarnowie i regionie pisze TEMI, Gazeta Krakowska oraz Dziennik Polski.


Temi 30 marca 2011 r.

Zlikwidują część TZDM?
Czy zlikwidowany zostanie wydział wykonawstwa Tarnowskiego Zarządu Dróg Miejskich, a baza przy ulicy Kąpielowej zostanie sprzedana? - stawia pytanie TEMI, twierdząc, że zaniepokojenie pracowników TZDM jest zasadne, ale o takich planach miejskich urzędników dowiedzieli się zupełnie przypadkowo. Domagają się spotkania z prezydentem Ryszardem Ścigałą, bo - jak mówią - wielu z nich przez lata było na każde zawołanie, gdy tylko w mieście coś się działo, wielokrotnie byli też chwaleni za pełną oddania pracę "po godzinach", jak choćby za udział w ubiegłorocznej akcji powodziowej. W magistracie twierdzą, że nic im nie wiadomo o sprzedaży bazy, a restrukturyzacja TZDM jest opracowywana, gdyż ostre zaciskanie pasa w związku ze stanem finansów obejmuje także firmy miejskie.

Estetyka bez podatków
Odnowione kamienice, podświetlone budynki w centrum miasta to po części efekt uchwały zwalniającej właścicieli kamienic z podatku od nieruchomości na okres trzech lat. Od 2008 roku z możliwości, jakie dawała uchwała, skorzystali właściciele ponad trzydziestu obiektów. Niestety, uchwała podjęta przez tarnowskich radnych jesienią 2007 roku przestała już obowiązywać. Opisująca sprawę TEMI ma nadzieję, że pomimo nieobowiązujących już zwolnień, chętni na remonty otrzymają możliwość prac nad obiektami dzięki opracowaniu nowej uchwały.

Dotykanie Tarnowa
Tygodnik opisuje specjalne przewodniki dla niewidomych turystów. Ponad sto zestawów zawierających m.in. reliefowe grafiki dotykowe przedstawiające ważne zabytki Tarnowa i wykonany podobną techniką plan centrum miasta trafią wkrótce do organizacji zajmujących się osobami niewidomymi oraz do tarnowskich hoteli. Dzięki tym zestawom Tarnów będą mogli zwiedzać także niewidomi i słabowidzący.

Dom dla... perkusistów
Nowe obiekty powstaną przy Zespole Szkół Muzycznych w Tarnowie - donosi TEMI. W planach jest wybudowanie m.in. sali koncertowej i boiska sportowego. Na początek jednak wybudowane zostaną dwa niewielkie budynki dydaktyczne. W jednym z nich mieścić się będą sale do nauki gry na perkusji.

Fotoradar, czyli... mamy cię!
Jak czytamy w TEMI, fotografia z fotoradaru kosztuje zwykle kilkadziesiąt razy więcej niż zwykłe zdjęcie. Tylko dwa fotoradary, którymi dysponuje tarnowska policja powodują, że ponad 4000 przekroczeń szybkości kończy się mandatami karnymi. Aktualnie tarnowska policja dysponuje jednym samochodem z wideorejestratorem (nieoznakowany opel vectra), który wykorzystywany jest praktycznie codziennie. W posiadaniu są także dwa fotoradary i 12 masztów (pięć w samym Tarnowie).

Szef miejskiego PiS w... klubie PO
Galicyjski Tygodnik Informacyjny pisze o zaskakującej zmianie barw politycznych przez radnego Marka Drwala. Klub tarnowskich radnych Platformy Obywatelskiej jest od ubiegłego czwartku największym klubem w Radzie Miejskiej Tarnowa - wstąpił do niego... szef miejskiego PiS Marek Drwal, który po ostatnim zamieszaniu w tarnowskich strukturach partii J. Kaczyńskiego był radnym niezrzeszonym. W PO ten zaskakujący transfer tłumaczą, że ich radni są zgranym zespołem, dlatego Drwal zdecydował się do niego dołączyć. W mieście słychać jednak inne wersje...

Gazeta Krakowska 30 marca 2011 r.

Tarnów 2020 jak sen
Samorząd planuje, jak miasto zmieni się przez 10 lat. Nowe drogi, lotnisko, boiska i miejsca pracy - czytamy w Gazie Tarnowskiej. Ekipa rządząca Tarnowem ma nową wizję miasta. - Za 10, 15 lat Tarnów będzie najbardziej komfortowym miastem w Małopolsce - zapewnia prezydent Ryszard Ścigała. Pod warunkiem że uda się zrealizować zapisy strategii rozwoju miasta do roku 2020. Dokument jest w finalnej fazie opracowania. Politykę rozwoju miasta podzielono na trzy obszary. W sferze gospodarczej miasto ma się jawić jako atrakcyjne dla inwestorów, innowacyjne i wspierające przedsiębiorczość. Po pełnej rewitalizacji dumą Tarnowa będzie Starówka, a problem z pozbywaniem się śmieci rozwiąże spalarnia odpadów. Również spędzenie wolnego czasu ma być najciekawsze właśnie w grodzie nad Białą - na festiwalach muzycznych, filmowych, teatralnych, w centrum sportowym, które powstanie przy ul. Piłsudskiego, lub na terenach rekreacyjnych pod Górą św. Marcina. Konkretnych zamierzeń, które mają doprowadzić do osiągnięcia strategicznego celu, zaplanowano aż 63.

Wojsko szuka pracowników
Ogłoszenie o pracy na łamach Gazety Krakowskiej. Kariera żołnierza zawodowego stoi otworem przed mieszkańcami Tarnowa i okolic. We wtorek 12 kwietnia w tarnowskim Powiatowym Urzędzie Pracy odbędzie się spotkanie z przedstawicielami 17. Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Żołnierze zamierzają szukać w regionie osób, które chcą zostać zawodowymi żołnierzami. Średnie miesięczne zarobki żołnierzy wynoszą ok. 2,5 tys. zł. Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu z żołnierzami powinny wpisać się na listę chętnych do 7 kwietnia. Można to zrobić w budynku urzędu przy ul. Bema 3 w pokoju nr 3 lub pod numerami telefonów 14 688-23-57 i 14 688-23-58.

Dziennik Polski 30 marca 2011 r.

"Poznikały" rasy psów
Na pierwszej stronie lokalnego dodatku do Dziennika Polskiego temat o czterech łapach. Od dawna już nikt nie zgłosił się do magistratu, by zarejestrować swego psa, którego rasa została uznana oficjalnie za niebezpieczną. Co dzieje się z tymi psami? Nie przybywa ich już w mieście? A może właściciele przestali przestrzegać przepisów ustawy, która nakazywała starać się o zezwolenie na trzymanie groźnego czworonoga? - stawia pytania Dziennik Tarnowski. Na ministerialnym wykazie znajduje się 11 ras uznanych za niebezpieczne, a więc wymagających zezwolenia, np. rottweiler, owczarek kaukaski, amerykański pitt bull terier, dog argentyński i buldog amerykański. W ciągu 14 lat w Urzędzie Miasta w Tarnowie wydano niewiele ponad 30 zezwoleń na trzymanie "niebezpiecznego" psa. Podobna sytuacja jest w innych gminach w kraju. Ile jest takich psów w Tarnowie, nie wie nikt. Nawet pobierane jeszcze kilka lat temu podatki od czworonogów nie dawały wyobrażenia na ten temat, gdyż pieniądze wpłacało góra 20 proc. właścicieli wszystkich czworonogów. Ten przepis również był martwy, choćby z powodu trudności z jego wyegzekwowaniem.

Komentarze...