Wilhelm Sasnal – Ambasador Tarnowa 2011 (FOTO)
access_time 2011-03-09 13:39:50
Pochodzący z Tarnowa światowej sławy artysta otrzymał ten zaszczytny tytuł podczas uroczystej inauguracji Roku Hetmana Jana Tarnowskiego. Gala odbyła się w ratuszu – jednym z najbardziej rozpoznawalnych i zabytkowych obiektów w Tarnowie. Wilhelm Sasnal - artysta, malarz, rysownik, autor komiksów i filmów, który w mieście pod Górą św. Marcina mieszkał do 2006 roku, odebrał wyróżnienie osobiście.


Z dużą satysfakcją nadaję Panu tytuł Ambasadora Tarnowa i Mościc. To dzięki Panu, nasze miasto zaistniało na mapie sztuki współczesnej, a dzielnica Mościce, która jest Panu szczególnie bliska, staje się nową wizytówką Tarnowa – najmłodszym dziedzictwem kultury 681-letniego miasta – napisał w uzasadnieniu Prezydent Ryszard Ścigała.

Tytuł Ambasadora Tarnowa przyznawany jest każdego roku wybitnym postaciom, za działalność i twórczą pracę dla miasta. Laureatami dotychczasowych są m.in. Zbigniew Święch, Istvan Kovacs i ks. prof. Michał Heller.

Sztuka Wilhelma Sasnala to swobodna gra rozmaitymi stylami, sposobami obrazowania, technikami i środkami wyrazu, z zachowaniem wierności podstawowym, klasycznym mediom, którymi są olej i płótno dla malarstwa i kamera 8 i 16 mm dla filmu. Jego prace znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie i Warszawie, Tate Modern w Londynie, Centrum Pompidou w Paryżu Muzeum of Modern Art. I Guggenheim Museum w Nowym Jorku. Promuje w świecie Mościce, którym poświęcił wiele prac. Mieszka w Krakowie.

Foto: Marcin Maćko
Info: Urząd Miasta Tarnowa


Zobacz także:
Słodkie Urodziny Miasta - Inauguracja Roku Hetmana J. Tarnowskiego (FOTO, WIDEO)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A