Solski - trzecia generacja (FOTO)
access_time 2011-03-08 23:15:31
Lokalni dziennikarze wzięli udział w nietypowej konferencji prasowej w wyremontowanym teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie. Jako jedni z pierwszych mieli możliwość obejrzenia całego budynku i zamontowanego w nim wyposażenia. To ogromny skok technologiczny dający twórcom nowe pola ekspresji artystycznej. Projekt został zrealizowany ze środków gminy Miasta Tarnowa oraz przy wsparciu funduszy unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.


- Na dużej widowni na naszych widzów czekają już nowe fotele. Znalazły się także miejsca dla osób niepełnosprawnych - informuje Rafał Balawejder, z-ca dyrektora teatru. - Widownia teatralna, na której zamontowane zostały fotele, przybrała kształt amfiteatralny - od poziomu zerowego do najwyższego miejsca jest różnica ponad czterech metrów - co znacznie poprawi komfort oglądania spektakli.

Duża scena została wyposażona w urządzenia oświetlenia sceny firmy ADB TTV TECHNOLOGY - światowego lidera w tej branży. Zainstalowanych zostało ponad sto nowych reflektorów o różnej charakterystyce i mocy. Całość obsługiwana jest za pomocą komputerowego pulpitu sterowniczego. System elektroakustyczny to w całości nowe instalacje i urządzenia min. takich firm jak JBL (kolumny głośnikowe aktywne), AKG (mikrofony bezprzewodowe nagłowne i do ręki) czy SHURE (mikrofony instrumentalne i wokalowe). W kabinie akustycznej zainstalowano konsolę cyfrową Vi1 brytyjskiej firmy SOUNDCRAFT (wyposażona w 32 wejściowe kanały analogowe, 6 cyfrowych wejść, 4 stereofoniczne powroty FX i 6 wyjść cyfrowych).

Na scenie znajduje się 20 szt. sztankietów dekoracyjnych (udźwig każdego to 250 kg), dwa mosty oświetleniowe (udźwig 600 kg), ruchoma diafragma portalowa (udźwig 400 kg) umożliwiająca zmniejszenie wysokości okna portalowego sceny (z 4,70m do 2m) oraz szyna kurtynowa dla tradycyjnie rozsuwanej kurtyny i sztankiet kurtynowy dla kurtyny podnoszonej. Wszystkie elementy mechanizacji sceny wyposażone są w napęd elektryczny i sterowanie automatyczne. Podwyższony został również tzw. „komin sceny” (z 9m do 14m), dzięki czemu na sztankietach będą mogły znajdować się elementy dekoracji umożliwiające szybką zmianę dekoracji w trakcie spektakli.

Nowy teatr to również duże, przestronne foyer (parter 384 m², piętro 186 m²) z zamontowanym systemem wystawienniczym, dwoma szatniami i toaletami zlokalizowanymi zarówno na parterze jak i piętrze. Łączna wartość projektu modernizacji wynosi ok. 15 mln złotych: połowa z tego to środki unijne w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego natomiast druga to wkład Gminy Miasta Tarnowa.


Foto: Jakub Gabik, Marcin Maćko

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A