Mapa specjalistycznych świadczeń medycznych
access_time 2011-03-04 15:24:03
Znany jest stopień zabezpieczenia usług zdrowotnych w mieście. Poziom zakontraktowanych świadczeń, w porównaniu do roku ubiegłego, nie jest niższy pod względem kwotowym i ilościowym.


- Procedury oraz kalendarz kontraktowania usług medycznych budziły nasz wielki niepokój. Dane, które spłynęły do nas z ponad półtoramiesięcznym opóźnieniem pozwalają ocenić stopień zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych mieszkańców Tarnowa. Pod wieloma względami nie jesteśmy jeszcze w pełni usatysfakcjonowani– podkreśla zastępca prezydenta Tarnowa Dorota Skrzyniarz.

Z danych wynika, że nieznacznie zwiększone zostały nakłady na świadczenia stomatologiczne, w psychiatrii, na świadczenia opiekuńcze oraz świadczenia odrębnie kontraktowane (m.in. dializy). Więcej pieniędzy NFZ skierował na zakontraktowanie usług specjalistycznych – dotyczy to większości rodzajów porad specjalistycznych a także specjalistycznych badań diagnostycznych. Dzięki temu pacjenci powinni mieć nieco łatwiejszy dostęp do porad m.in. w zakresie chirurgii onkologicznej, diabetologii, geriatrii, okulistyki, neurologii czy badań rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej. Mniej świadczeń wykupiono z zakresu alergologii, endokrynologii czy chirurgii ogólnej. Na praktycznie dotychczasowym poziomie pozostają świadczenia w pozostałych poradniach specjalistycznych.

- Niekorzystne zmiany odczują pacjenci korzystający z zabiegów rehabilitacyjnych udzielanych w warunkach ambulatoryjnych; NFZ zmniejszył o prawie 700 tys. zł nakłady na usługi wykupując o 10 % mniej zabiegów. Wniosek o zwiększenie środków na ten rodzaj świadczeń został skierowany do Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia – mówi doradca prezydenta ds. zdrowia i opieki społecznej Danuta Nosek. - Monitorujemy sytuację i cały czas interweniujemy w tej sprawie – dodaje.

Co ważne, podczas przyszłotygodniowego spotkania Prezydenta Ryszarda Ścigały z parlamentarzystami ziemi tarnowskiej omówiony zostanie nowy system kontraktowania świadczeń zdrowotnych. Szef samorządu zamierza zaproponować kilka wariantów poprawy sytuacji. Zaplanowano ponadto spotkanie z Okręgową Izbą Lekarską w Tarnowie. Szczegółowy wykaz porad dostępnych dla mieszkańców Tarnowa znaleźć można na oficjalnym portalu miejskim, na www.tarnow.pl. Zachęcamy do zapoznania się z tym zestawieniem.

Info: Urząd Miasta Tarnowa


Zobacz także:
Znamy przychodnie z całodobową opieką medyczną
Lista tarnowskich placówek, które otrzymały kontrakt i świadczą specjalistyczne usługi medyczne

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A