Prezydent przekaże w depozyt Mauzoleum gen. Józefa Bema
access_time 2011-03-01 14:45:32
7 marca, słodkimi urodzinami miasta z udziałem najmłodszych mieszkańców oraz inscenizacją historyczną z udziałem Spycimira Leliwity, króla Łokietka oraz samego Hetmana Jana Tarnowskiego zainaugurowany zostanie rok imienia tej zacnej, historycznej postaci.


- Mamy nadzieję, że po zakończonym projekcie, tarnowianie będą mogli powiedzieć, iż postać Hetmana na nowo jest im bliska – mówi zastępca prezydenta Dorota Skrzyniarz.

Tego samego dnia wieczorem, podczas spotkania w ratuszu, wręczone zostaną statuetka i prestiżowy tytuł "Ambasadora Tarnowa" przyznawane rokrocznie dla osoby godnie reprezentującej miasto na arenie międzynarodowej. Dziennikarze otrzymają natomiast "Tarnowskie Weny" – nagrody, które otrzymują postaci ze świata mediów za rzetelne i obiektywne relacjonowanie rzeczywistości.

Dodatkowo w ratuszu zostanie otwarta wystawa przedstawiająca początki Tarnowa, a na płycie głównej Rynku, przechodnie będą mogli oglądać ekspozycję plenerową "Wielcy Tarnowianie".

Ponadto, podczas inauguracji obchodów Roku Hetmana Jana Tarnowskiego, prezydent Tarnowa przekaże w depozyt Muzeum Okręgowemu, pochodzącą z lat dwudziestych XX wieku, miniaturę Mauzoleum gen. Józefa Bema. Miasto zakupiło i sprowadziło replikę od prywatnego właściciela. To praktyka samorządu od kilku lat – w zbiorach placówki znajdują się przede wszystkim cenne obrazy, w najbliższym czasie ma zostać przekazany kolejny. Wartościowe eksponaty tworzą kolekcję dzieł tarnowskich artystów.

Obchody Roku Hetmana Jana Tarnowskiego potrwają do grudnia. Już w maju, w 450 rocznicę śmierci Jana Tarnowskiego, odbędzie się sesja historyczno-naukowa "Jan Tarnowski Hetman Koronny i wielcy hetmani Rzeczypospolitej", a wszyscy chętni będą mieli okazję zobaczyć jak wyglądało "Życie codzienne w XVI wiecznym Tarnowie". W gmachu głównym Muzeum Okręgowego zostanie otwarta wystawa prezentująca najciekawsze eksponaty pochodzące z czasów Tarnowskich, szczególnie z lat życia Hetmana. Będzie można zobaczyć np. dokumenty, miecze ze zbrojowni miejskiej oraz najdawniejsze plany i panoramy Tarnowa.

Na przełom czerwca i lipca, jak co roku, zaplanowano Zderzenia, w ramach, których oprócz m.in. koncertów, imprez klubowych oraz wystaw odbędzie się spotkanie miast z Leliwą w herbie.

W sierpniu do Tarnowa zawitają motocykliści, nie tylko z Polski, w ramach Międzynarodowego Zlotu Motocyklistów, a we wrześniu odbędzie się Krajowa Wystawa Filatelistyczna – Tarnów 2011. Na wystawie zaprezentowany zostanie dorobek filatelistów z całej Polski w zakresie przede wszystkim historii kraju, samorządności, społeczeństwa oraz religii.

Ponadto, do końca roku będą odbywać się imprezy sportowe, edukacyjne oraz konkursy dla tarnowskich dzieci i młodzieży. Zaplanowano m.in. Olimpiadę Przedszkolaków, Festiwal „pod Szczęśliwą Hetmańską Gwiazdą”, a także konkurs tekstowy oraz literacko plastyczny.


Info: Urząd Miasta Tarnowa
Foto: Jakub Gabik

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A