Przegląd prasy
access_time 2011-02-16 12:21:33
Policja będzie obserwowana przez... policję. Lotniska nie będzie. Kto brał darmową żywność? Nie ma pieniędzy dla niepełnosprawnych - czyli przegląd dzisiejszej prasy lokalnej, co o Tarnowie i regionie pisze TEMI oraz Dziennik Polski.


Temi 16 lutego 2011 r.

Po drugiej stronie dworca
Centrum Tarnowa nie będzie po południowej stronie dworca PKP - przedłużony ma być tunel pod torami, ale otwarte pozostaje pytanie, co powstanie na kolejowych terenach za dworcem - wielopoziomowy parking, centrum usługowe czy kupi je miasto? - zapytuje TEMI. Trudno wyobrazić sobie, aby wchodziło się w trawy i chaszcze. Za parkingiem w tym miejscu przemawia fakt, że już teraz wiele osób korzystających z usług PKP zostawia samochód na "dzikim" parkingu i przez tory przechodzi na peron. Poseł Michał Wojtkiewicz przedstawił jakiś czas temu wizualizację terenów za dworcem. Według jego koncepcji powinny znaleźć się tam (oprócz parkingu) kasy biletowe, banki, powierzchnie handlowe. Czy hasło posła Wojtkiewicza "Nowy Tarnów za torami" będzie realizowane? Wszystko zależy od kolei, które są właścicielem terenów.

Lotniska nie będzie, ale... może będzie
W TEMI o potwierdzonej już informacji, że budowa planowanego jeszcze niedawno lotniska w gminie Skrzyszów jest już nieaktualna, natomiast trwają przymiarki do zlokalizowania lotniska nieopodal przyszłego węzła autostradowego w Krzyżu. Przeszkodą jest jednak koncepcja budowy obwodnicy wschodniej Tarnowa, która - w obecnym przebiegu - przecinałaby lotnisko na pół. Niemniej jednak fachowcy twierdzą, że nawet gdyby konkretna koncepcja powstała dosyć szybko, to lotnisko w Tarnowie powstanie najwcześniej za kilka lat. Osobna kwestia to pieniądze. Wedle wstępnych przymiarek, budowa lotniska to koszt minimum 300 milionów złotych.

Miejski biznes
Galicyjski Tygodnik Informacyjny pokusił się o analizę wyników finanoswych miejskich spółek w Tarnowie. Największy zysk netto osiągnęło Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. osiągając wynik 4 milionów 300 tysięcy złotych. Na drugim miejscu, z zyskiem w wysokości przeszło 2 milionów 200 tysięcy złotych, uplasowały się Tarnowskie Wodociągi Sp. z o.o. Kolejne miejsca zajęły: Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., Tarnowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., Miejski Zarząd Budynków Sp. z o.o. oraz Tarnowski Klaster Przemysłowy S.A. z wynikami finansowymi w wysokości odpowiednio: 940 tysięcy złotych, blisko 600 tysięcy, 422 tysiące oraz 18 tysięcy. Jedyną spółką miejską, która zakończyła rok 2010 ze stratą było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o., które za ubiegły rok zanotowało wynik ujemny w wysokości 180 tysięcy złotych. Jest to spowodowane w głównej mierze rosnącymi cenami paliw. Według informacji z Urzędu Miasta Tarnowa zyski osiągnięte przez spółki w 2010 roku, pozostaną do ich dyspozycji i zostaną przeznaczone na rozwój.

Kto brał darmową żywność?
W kryminałkach prezentowanych przez tygodnik TEMI informacja z regionu. Podpisy ponad 300 osób muszą zweryfikować policjanci prowadzący postępowanie w sprawie nieprawidłowości podczas podziału darów żywnościowych dla powodzian w gminie Dąbrowa Tarnowska. Ponadto trzeba przesłuchać wszystkich, którzy dostawali pomoc m.in. z krakowskiego Banku Żywności. Sprawa wyszła na jaw, kiedy trzy kobiety zakwestionowały swoje podpisy na imiennych kartach Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej.

Gazeta Krakowska 16 lutego 2011 r.

Każdy patrol policji pod okiem satelity
Radiowozy i piesze patrole z urządzeniem GPS. Wielki Brat ma poprawić pracę i dyscyplinę - czytamy w Gazecie Krakowskiej. Tarnowscy policjanci w terenie będą mniej anonimowi. Przynajmniej dla zwierzchników. W każdej chwili , dzięki urządzeniom GPS zamontowanym w służbowych radiostacjach, będzie można sprawdzić, czy patrol operuje w terenie, na który został oddelegowany. Już teraz w takim systemie pracuje drogówka. Za kilka miesięcy monitoring obejmie pozostałe służby. Wystarczy kilka kliknięć w komputerze, by oficer dyżurny zlokalizował dowolny patrol na elektronicznej mapie Tarnowa lub powiatu. Każda wyposażona w GPS radiostacja będzie na niej oznaczona. Szefowie komendy przyznają, że liczą też na efekty w postaci podniesienia dyscypliny mundurowych pracujących w terenie. W razie potrzeby będzie można sprawdzić całą trasę, jaką przebyli w czasie służby, miejsca i czas postojów.

Azoty nagrodzone za współpracę
W Gazecie także o Azotach Tarnów, które nagrodzono po raz kolejny. Tym razem wysoko oceniony został innowacyjny projekt realizowany w ubiegłym roku przez tarnowską spółkę we współpracy z firmą Hewlett-Packard Polska. Pełny tytuł wyróżnienia to „Najciekawsze z najlepszych wdrożeń w przemyśle”. Azoty otrzymały go za projekt outsourcingu IT. Przypomnijmy, że w 2010 roku Azoty Tarnów podpisały w tej sprawie sześcioletnią umowę z Hewlett-Packard. Wspólnie przeprowadzono już kilka istotnych projektów standaryzacyjnych. Między innymi zrealizowano projekty infrastrukturalne tworząc nowoczesną bazę rozwoju informatycznego, która gwarantuje ciągłość działania i pełne bezpieczeństwo.

Nie ma pieniędzy dla niepełnosprawnych
Jak informuje Gazeta Krakowska, w tym roku na rehabilitację wyjada nieliczni, a zwroty za zakup leków zostały ścięte do minimum. Wszystko za sprawą tegorocznych cięć na rehabilitację osób niepełnosprawnych. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie otrzymało na ten rok 1,6 mln zł. Wcześniej było to ponad dwa razy więcej. Osoby niepełnosprawne z powiatu tarnowskiego muszą liczyć się z tym, że uzyskanie dofinansowania, choćby na zakup wózka inwalidzkiego, będzie bardzo trudne.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A