Zabraknie chleba w piekarniach?
access_time 2011-02-14 12:06:14
Początkiem lutego spotkali się tarnowscy właściciele zakładów piekarsko-cukierniczych, którzy są zaniepokojeni aktualną - pogarszającą się cały czas sytuacją na rynku zbóż. Czy rosnące ceny mąki będą powodem braku pieczywa w tarnowskich sklepach?


Konieczność zorganizowania spotkania w budynku Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie, zgłosiła cała branża piekarska z terenu działania izby.

Piekarze przyznają, że tak drogiej mąki na chleb jeszcze nie było. Niepokojące są informacje od młynarzy, którzy przyznają, że zaczyna brakować mąki, bo rolnicy czekając na dalszy wzrost cen nie sprzedają zbóż.

Do tej pory piekarze starali się unikać wzrostu cen pieczywa, jednak obserwując wzrastające ceny mąki już o około 100 proc., nie są w stanie utrzymać cen pieczywa na dotychczasowym poziomie. Już teraz kilogram mąki kosztuje 1,52 zł.

Podczas spotkania tarnowscy piekarze sami przedstawili aktualne ceny dla chleba zwykłego (500 lub 600 g), które wahają się w granicach od 1,80 zł do 2,70 zł za bochenek. Jeszcze oprócz mąki, więcej płaci się także za paliwo, cukier, margarynę i wiele innych surowców, wzrósł podatek VAT. Aktualna sytuacja może nawet doprowadzić nawet do tego, że za kilka tygodni piekarnie mogą ograniczyć wypiekanie chleba, bo zacznie im brakować mąki.


Więcej w dzisiejszym wydaniu Dziennika Tarnowskiego - regionalnym dodatku do Dziennika Polskiego

Komentarze...