Solski na cokole (FOTO)
access_time 2011-02-11 15:40:19
Dobiegają końca prace wykonywane przez firmę modernizującą budynek Tarnowskiego Teatru. Jednym z ostatnich etapów jest umieszczenie popiersia patrona teatru na granitowym cokole. Rzeźba autorstwa Xawerego Dunikowskiego spoczęła na swoim miejscu po półtorarocznym pobycie w magazynie teatralnym.


Rzeźbę Solskiego wręczył on sam w styczniu 1954 delegacji zespołu Tarnowskiego Teatru, która w tym czasie występowała z gościnnymi pokazami w Krakowie. Jak napisał Eugeniusz Kapralski w monografii teatralnej: "Chwile spędzone w prywatnym mieszkaniu Solskiego na wspólnej pogawędce były dla zespołu niezapomnianym przeżyciem".

- Obecność Ludwika Solskiego to widoczny znak, że nasze tułaczki dobiegają końca. Bardzo chcielibyśmy otworzyć teatr w okolicy Międzynarodowego Dnia Teatru, który przypada 27 marca - mówi Edward Żentara, dyrektor naczleny i artystyczny.

Tomasz Obara rozpoczął się już próby do "Tajemniczego ogrodu" i właśnie ten familijny tytuł pokażemy naszym widzom na początku. Chcemy także zaprosić na otwarcie spektakl w najlepszej obsadzie aktorskiej, ale to już będzie niespodzianka dla teatromanów.

Oficjalnie teren budowy nowego gmachu Tarnowskiego Teatru ma zostać przekazany do końca lutego. Wtedy też nastąpiła przeprowadzka z dotychczasowej sceny w Pałacu Młodzieży, gdzie teatr pracował od września 2009 roku. Na okres modernizacji znajdowała się tam sala teatralna, garderoby oraz obsługa widowni. Natomiast reszta pracowników przeniosła się na teren zaplecza za głównym budynkiem teatru.

Przebudowa budynku Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego była realizowana ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz budżetu Gminy Miasta Tarnowa (kosztowała ok. 15 mln zł).

Foto: Paweł Topolski, UMT


Zobacz także:
Zobacz nowy budynek teatru od środka (FOTO)
Tarnowski Teatr zmiażdżony krytyką
Dobra pogoda pozwala budować tarnowski teatr

Komentarze...