Tarnowianie tracą pracę
access_time 2011-02-11 15:04:45
Niepokojąco wzrosła liczba bezrobotnych w Tarnowie i powiecie tarnowskim. Tylko przez styczeń przybyło ponad tysiąc zarejestrowanych bezrobotnych.


Liczba osób bez pracy w mieście i regionie sięga już 15,6 tys. Zdecydowanie gorsza sytuacja jest wśród mieszkańców powiatu niż miasta Tarnowa. Bezrobocie wynosi w Tarnowie 9,4 proc., natomiast w powiecie tarnowskim aż 14 proc.

- Zawsze w styczniu następuje wzrost bezrobocia. Ma on charakter sezonowy - uspokaja Aneta Okońska z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Kolejne zwolnienia szykują się w służbie zdrowia. Brak kontraktów oznacza zamknięcie poradni specjalistycznych. W obecnej sytuacji nie uda się uniknąć zwolnień części personelu. Dyrektor Mościckiego Centrum Medycznego Witold Golemo przyznaje, że pracę najprawdopodobniej już od marca straci około dziesięciu osób. Najliczniejsze zwolnienia mogą dotknąć już wkrótce m.in. przejętych 1 stycznia przez Centrum Zdrowia Tuchów byłych pracowników miejscowego szpitala ginekologiczno-położniczego św. Elżbiety. To blisko czterdzieści osób, spośród których część ma za sobą wiele lat pracy w szpitalu.

Bezrobotnym będzie trudniej o pieniądze na staże, szkolenia, przekwalifikowania czy własny biznes. W tym roku urzędy pracy mają ponad trzykrotnie mniej funduszy niż w 2010 roku.

Komentarze...