Studenci z Tarnowa pobili Austriaków i Słowaków (WIDEO)
access_time 2011-02-09 14:25:39
Końcem stycznia w Bratysławie odbył się Otwarty Międzynarodowy Turniej Grapplingu. W turnieju tym wzięło udział ponad 100 zawodników z Austrii, Węgier, Słowacji i Polski. Nasz kraj reprezentowali przedstawiciele dwóch tarnowskich klubów: FIZOL TEAM TARNÓW oraz AZS PGNiG PWSZ TARNÓW, a także przedstawiciel sekcji GRAPPLING KRAKÓW.


Reprezentanci naszego kraju 29 stycznia 2011 r. wywalczyli 8 medali, w tym 5 złotych i 3 srebrne. Najlepiej spisał się zawodnik i jednocześnie trener obu tarnowskich klubów, Robert Wardzała, który zdobył aż dwa złote medale (-93kg) pokonując w obydwu finałach drugiego z trenerów FIZOL TEAM TARNÓW, Bartosza Bałuta, który tym sposobem wywalczył dwa srebra. Na najwyższym stopniu podium stawali również: Tomasz Szwed (-71kg, Gi) FT, Arkadiusz Michalik (-84kg, Gi) AZS PGNiG PWSZ Tarnów oraz Piotr Karciński (-84kg, No-Gi) AZS PGNiG PWSZ Tarnów. Srebro w sobotnich zawodach zdobył Artur Szwed (-84 kg, Gi) GRAPPLING KRAKÓW.

Zawody odbywały się pod patronatem i na zasadach Międzynarodowej Federacji Zapaśniczej (FILA). Polacy zmagali się w dwóch dywizjach: Gi (walka w kimonach) oraz No-Gi (bez kimon).

Grappling jest obecnie jedną z najprężniej rozwijających się dyscyplin sportowych na świecie i w Polsce. Atrakcyjność oraz widowiskowość tej dyscypliny wynikająca z jej wszechstronności została dostrzeżona na ubiegłorocznej Olimpiadzie Sportów Walki w Pekinie. W skutek tego grappling zyskał ogromne szanse na włączenie do programu Igrzysk Olimpijskich w Rio 2016 jako dyscyplina pokazowa, co prowadzi do wcielenia grapplingu do stałego programu igrzysk olimpijskich.

- Początek bieżącego roku jest dla tarnowskich sekcji bardzo udany. 23 stycznia Grzegorz Siwy odniósł swoje siódme zwycięstwo na zawodowym ringu MMA, tym samym awansując na 7 pozycje w rankingu (MMAROCKS). Teraz przywozimy siedem medali z Międzynarodowego Turnieju Grapplingu co dobrze prognozuję na najważniejsze turnieje zbliżającego się okresu startowego. Fizole walczyć będą na na kolejnej edycji Ligi Brazylijskiego- JiuJitsu, natomiast grapplingowcy AZS PGNiG PWSZ TARNÓW rywalizować będą w eliminacjach do Akademickich Mistrzostw Polski w Judo, oraz Otwartych Mistrzostwach Polski w Grapplingu - mówi trener Robert Wardzała.

- Grappling to młoda dyscyplina sportu bardzo popularna wśród studentów PWSZ w Tarnowie, którzy zgłosili się do naszego Klubu z propozycją utworzenia sekcji, która w plan działania wpisany będzie miała sport kwalifikowany. Zarząd Klubu na ostatnim posiedzeniu wyraził zgodę na działalność sekcji, ale jej funkcjonowanie nie byłoby możliwe bez tak prężnego sponsora jak Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., które w tym roku podjęło decyzję o dalszej współpracy z naszym Klubem. Bardzo nas to cieszy, gdyż jak widać – możemy z sukcesami poszerzać zakres naszej sportowej działalności. Gratuluję chłopcom, gdyż jest to wymarzony początek działalności sekcji! - Jan Salamon, Prezes AZS PWSZ Tarnów.

Info: AZS PGNiG PWSZ Tarnów

Komentarze...