Cmentarz sprzed wieków odkopany w centrum Tarnowa
access_time 2010-08-23 17:17:22
Łyżki koparek pracujące przy budowie przejścia podziemnego pod ulicą Mickiewicza natknęły się na nieznaną do tej pory żydowską nekropolię.


Choć łyżki koparek nie wydobyły spod ziemi ludzkich kości, archeolodzy są niemal pewni - maszyny odsłoniły wyraźne ślady cmentarza, o którym nikt w Tarnowie nie miał dotąd pojęcia. Ludzkie szczątki całkowicie się rozłożyły.
- To sensacja, która może dopisać ważną stronicę do dziejów miasta. Nikt w Tarnowie nie wiedział dotąd o cmentarzu w tym miejscu - mówi Andrzej Cetera z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, który uważa, że wykopy ujawniły prawdopodobnie fragment cmentarza znajdującego się przede wszystkim pod placem Szczepanika.
Ciężki sprzęt wykonał ośmiometrowej głębokości wykop. Konserwator zabytków odkrył, że dwa, trzy metry pod powierzchnią znajdują się ślady cmentarza. O żydowskim charakterze odkrytych mogił świadczy, według konserwatora, sposób ułożenia zwłok.

Więcej w dzisiejszym wydaniu Gazety Krakowskiej

Jak informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta, archeologiczne znalezisko nie spowolni prac przy budowie przejścia podziemnego. Odkopane w centrum Tarnowa groby z okresu najprawdopodobniej średniowiecza, nie spowodują opóźnień w terminowym oddaniu jednej z największych inwestycji drogowych ostatnich lat w Tarnowie. Miejsce to wymaga zbadania przez historyków, ale bez konieczności przerwania robót.
- Prace są prowadzone bez zakłóceń – mówi zastępca dyrektora Tarnowskiego Zarządu Dróg Miejskich Grażyna Wójcik. Roboty mają się zakończyć w połowie października, około połowy września natomiast, ma być tamtędy wznowiony ruch.

Komentarze...