Naukowcy zbadali, gdzie żyje się najlepiej w Małopolsce
access_time 2010-09-24 19:51:33
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowali raport na temat warunkach życia w 57 małopolskich miastach. Tarnów znalazł się w drugiej dziesiątce rankingu.


Badacze z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej oraz Infrastruktury Spraw Publicznych UJ przygotowali raport na temat warunków życia w regionie, na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego. Wzięli pod lupę 57 małopolskich miast. Sprawdzili m.in. stan środowiska (np. jaki procent ludności jest obsługiwany przez oczyszczalnie ścieków), warunki mieszkaniowe (np. ile metrów kwadratowych przypada na jednego mieszkańca), ocenili jakość komunikacji miejskiej. Zbadali dostępność do zakładów opieki zdrowotnej, dochody gmin na jednego mieszkańca i liczbę uczniów na jedno pomieszczenie w szkołach. Gdy naukowcy zsumowali wszystkie te wskaźniki okazało się, że najlepsze warunki do życia są w podkrakowskich Niepołomicach.

Niepołomice, Kraków, Zakliczyn - tak wygląda podium miast, w których najlepiej się żyje w Małopolsce. Eksperci nie polecają natomiast Grybowa i Ryglic. To miasta, które w zestawieniu zajęły ostatnie miejsca. Tarnów położony 30 kilometrów od Ryglic, zajął w rankingu 19. miejsce.


Więcej w dzisiejszym wydaniu Gazety Krakowskiej

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A