Wizyta Prymasa Polski w Tarnowie
access_time 2010-09-24 18:22:38
Prymas Polski abp Józef Kowalczyk 27 września zainauguruje nowy rok akademicki i formacyjny 2010/2011 w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Metropolita gnieźnieński wygłosi wykład i będzie przewodniczył Mszy św. w katedrze.lub->POBIERZ- Prymas Polski pochodzi z naszej diecezji, w Jadownikach Mokrych są jego korzenie. To był motyw jego zaproszenia. Arcybiskup uczynił wiele dobra dla naszej diecezji i za to jesteśmy mu wdzięczni - mówi biskup tarnowski Wiktor Skworc.

W poniedziałek 27 września o godzinie 10.00 w auli Wyższego Seminarium Duchoiwnego, Prymas Polski wygłosi wykład inauguracyjny, który będzie poświęcony działalności Nuncjatury Apostolskiej w Polsce. Abp Kowalczyk był najdłużej urzędującym nuncjuszem apostolskim w Polsce. Do jego zasług w czasie 20 lat pracy należy m. in. doprowadzenie do podpisania Konkordatu, który uznaje się za jeden ze wzorcowych oraz dokonanie reformy struktur Kościoła w Polsce w 1992 roku.

O godzinie 12.00 Prymas Polski będzie przewodniczył Mszy św. w tarnowskiej katedrze. Będą w niej uczestniczyć alumni, wykładowcy i ojcowie duchowni z tarnowskiego seminarium, a także księża dziekani, proboszczowie tarnowskich parafii, przedstawiciele władz rządowych i samorządowcy.

Abp Józef Kowalczyk ur. 28 sierpnia 1938 roku w Jadownikach Mokrych koło Tarnowa. Z jego inicjatywy w rodzinnej wsi powstał Ośrodek Opiekuńczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej.

W Jadownikach Mokrych z inicjatywy nuncjusza powstała także Izba Pamięci, poświęcona pontyfikatowi Jana Pawła II. Są w niej także pamiątki związane z posługą nuncjusza. W zbiorach są m.in. narty Jana Pawła II, pióro nuncjusza apostolskiego, którym podpisał Konkordat, korespondencja Janem Pawłem II i Nuncjuszem. Zostały wyeksponowane także medale wybite z okazji kolejnych lat pontyfikatu Jana Pawła II oraz okolicznościowe monety.

W izbie można także zobaczyć sutannę seminaryjną abp. Kowalczyka, liczne pamiątki związane z udziałem w podróżach zagranicznych Jana Pawła II, bilety lotnicze, instrumenty muzyczne.


Info: Przygotowała Ewa Biedroń - DSI - Diecezjalny Serwis Informacyjny

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A