Edyta Ropek Mistrzynią Europy 2010 we wspinaczce sportowej!
access_time 2010-09-16 11:36:37
Zawodniczka Alpinus Azoty Tarnów Team została Mistrzynią Europy 2010 we wspinaczce sportowej w konkurencji wspinaczki na czas. Tym samym obroniła tytuł mistrzowski, który wywalczyła dwa lata temu w Paryżu.


W niesamowicie emocjonującym finale zawodów w konkurencji na czas, zawodniczka wspierana przez marki Petzl i Five Ten w mistrzowski sposób poradziła sobie ze wszystkimi rywalkami. Edyta Ropek reprezentująca na co dzień klub MKS Tarnovia wróciła do wysokiej formy sportowej i zwyciężyła w najważniejszych zawodach tego sezonu.

Nie dość tego Tarnowianka ustanowiła nowy rekord Polski na dystansie 15 metrów IFSC Speed Record Wall, wyznaczając go na 10,05 sekundy. Warto dodać, że zmagania odbywały się na mniejszych chwytach, niż jest to zazwyczaj, co stanowiło dodatkową trudność dla zawodników.

W biegach eliminacyjnych Edyta uzyskała najlepszy czas - 10,62 sekundy, co zapewniło jej bardzo dobre rozstawienie w finale. W 1/8 finału Edyta pobiegła w parze z Ukrainką Anastazią Sawisko. Polka wygrała ten bieg z czasem 10,82 s., Ukrainka nie wyłączyła systemu pomiaru czasu. W kolejnym biegu zmierzyła się z Rosjanką Dinarą Fakharitdinową, wygrywając go stosunkiem czasów 10,51 s. do 11,91 s. W ½ finału Edyta rywalizowała z kolejną Rosjanką Natalią Titową, również pokonując przeciwniczkę z czasem 10,51 sekundy, Natalia odpadła od ściany.

Jednak najbardziej emocjonujący bieg dopiero był przed Edytą. Wydawało się, że Polka nie ma szans z Ksenią Aleksiewą, z którą w tym roku, podczas zmagań pucharowych, przegrywała wszystkie bezpośrednie pojedynki. Jednak tym razem to Edyta pokazała prawdziwą sportową siłę, wygrywając w najszybszym pojedynku tych zawodów stosunkiem czasów 10,05 s. do 10,35 s. oraz ustanawiając nowy rekord Polski.

- Jestem niesamowicie szczęśliwa z tego wyniku. Udało mi się wytrzymać do końca, to był mój dzień w Imst. Ogromnie się cieszę z tego sukcesu, dziękuję moim trenerom za pomoc, Sebastianowi Dembickiemu i Arkadiuszowi Kamińskiemu, bez ich wsparcia nie było by to możliwe. Dziękuję również moim sponsorom i partnerom za wspieranie mnie i za to, że we mnie uwierzyli. Dziękuję również Polskiemu Związkowi Alpinizmu i Prezydentowi Tarnowa. To nasz wspólny sukces! - powiedziała Edyta Ropek tuż po ceremonii dekoracji zawodników.

W zmaganiach mężczyzn zwyciężył Rosjanin Sergiej Abrakchmanow, przed swoim rodakiem Stanisławem Kokorinem. Na trzecim miejscu uplasował się Czech Libor Hroza.

Pozostali reprezentanci Polski uplasowali się na następujących pozycjach: Łukasz Świrk (SMG Lubin) 7 miejsce, Jędrzej Komosinski (AZS PWSZ Tarnów) – 16 miejsce, Tomasz Oleksy (MKS Tarnovia) – 19 miejsce, Jakub Pociecha (AZS PWSZ Tarnów) – 22 miejsce. Nasze reprezentantki zajęły: Klaudia Buczek (MKS Tarnovia) – 7 miejsce, Monika Prokopiuk (Skarpa Lublin) – 14 miejsce.

Tego dnia rozegrano również eliminacje ME w konkurencji prowadzenie. Polske reprezentowały dwie zawodniczki, niestety żadnej z nich nie udało się awansować do półfinału. I tak zajęły one odpowiednio: Kinga Ociepka (KS Korona Kraków) – 33 miejsce, Agata Wiśniewska (KW Toruń) – 37 miejsce.

Komentarze...