E-niewypał z zapisami do podstawówek - UMT wyjaśnia
access_time 2011-02-03 10:05:05
Miało być szybko, bezproblemowo i bardzo nowocześnie. Niestety, obietnice magistratu o tym, że każdy będzie mógł zapisać swoje dziecko do pierwszej klasy szkoły podstawowej przez internet nijak się mają do rzeczywistości. Co na to tarnowski magistrat?


Rodzicom pozostaje wypełnienie i dostarczenie papierowego formularza do wybranej szkoły.

Od kilku tygodni urzędnicy zapowiadali technologiczną nowinkę związaną z zapisami pierwszaków. System ruszyć miał 1 lutego. Jednak ani we wtorek, ani w środę na specjalnej stronie internetowej nie było możliwości zalogowania się do systemu naboru.

Gazeta Krakowska sprawdziła - rzeczywiście rodzice nie mają dostępu do systemu rekrutacji do podstawówek. I w trakcie tegorocznych zapisów mieć go nie będą. Według wydziału edukacji powodem jest brak dokładnej bazy danych o przedszkolakach, którzy w tym roku pomaszerują do szkół.

- Do końca byliśmy przekonani, że uda się to zrobić. Sama wpadłam w rozpacz, gdy dowiedziałam się, że strona nie da rodzicom możliwości zapisania dziecka - mówi Bogumiła Porębska, dyrektor wydziału edukacji w magistracie.

Odpowiedzialnego za błędny przekaz nie jest w stanie wskazać. Rodzicom pozostaje zapisywać dzieci do szkoły tak, jak odbywało się to od lat. Papierowy wniosek złożony w szkole dopiero tam jest "wklepywany" do systemu rekrutacyjnego.

Przedszkola i gimnazja mają działać. Magistrat zapewniał wczoraj, że w przypadku rekrutacji do tych placówek nabór przez interenet z każdego komputera będzie już działał. Na stronach systemu internetowego pojawi się możliwość zalogowania i wykonania formalności. Ich finałem i tak będzie jednak dostarczenie podania osobiście do wybranej placówki.

Więcej w dzisiejszym wydaniu Gazety Krakowskiej

Zobacz także:
Rusza elektroniczny nabór do szkół podstawowych


Prezydent namawia do rozważenia decyzji o posłaniu sześciolatków do szkół

Ruszyła akcja informacyjno – promocyjna dotycząca posyłania sześciolatków do tarnowskich szkół. Wydano specjalny folder, w którym Rodzice znajdą komplet informacji na ten temat. Do rozważenia decyzji o rozpoczęciu nauki przez najmłodszych uczniów namawia sam Prezydent Ryszard Ścigała. Szef tarnowskiego samorządu, „przygodę” z nauką rozpoczął właśnie jako sześciolatek.

Pobierz informatorElektroniczny nabór będzie dopracowywany

Kolejny, wynikający z harmonogramu termin rekrutacji – tym razem dotyczący przedszkoli – odbędzie się w pełni drogą elektroniczną. Zapewnił o tym dostawca usług internetowych, który koordynuje przedsięwzięcie w porozumieniu z Urzędem Miasta Tarnowa. Zapisywanie dzieci do przedszkoli i gimnazjów ruszy 1 marca. Będzie to można uczynić nie wstając z fotela. W każdej, wybranej placówce, można to będzie zrobić przy pomocy pracowników.

W przypadku rekrutacji do szkół podstawowych okazało się, że rodzice będą musieli potwierdzić uczęszczanie dziecka do placówki osobistym dostarczeniem pobranego ze strony internetowej wzoru podania. Część systemu naboru elektronicznego obejmująca szkoły podstawowe nie zadziałała tak, by dostęp do niej miał każdy zainteresowany. Samo oprogramowanie naboru pracuje bez zakłóceń, ale dostęp do niego mają jednie szkoły.

Należy podkreślić, że w przypadku każdego naboru, także elektronicznego, zamiar uczęszczania ucznia do danej szkoły przed rozpoczęciem nauki, trzeba i tak potwierdzić osobistą obecnością rodzica lub opiekuna.

Ważne daty:
1 lutego 2011 r. - Opublikowanie internetowego informatora o szkołach podstawowych oraz poradników dla rodziców.
1 lutego do 17 czerwca 2011 r. - Zapisy dzieci sześcioletnich i siedmioletnich do szkół podstawowych
24 czerwca 2011 r. do godz. 15.00 - Ogłoszenie listy przyjętych uczniów do klasy pierwszej szkoły podstawowej.
4 maja natomiast rozpoczną się zapisy do placówek ponadgimnazjalnych.


Info: Urząd Miasta Tarnowa

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A