Rewolucja na torach - nowe, klimatyzowane pociągi (FOTO, WIDEO)
access_time 2011-01-29 13:27:27
Dzisiaj na małopolskie tory wyjechały dwa nowe, komfortowe pociągi zakupione przez władze samorządowe Małopolski. Pojazdy typu ACATUS-2 będą mogły osiągać prędkość nawet do 160 km/h i będą obsługiwać różne połączenia.


Uroczyste przekazanie nowoczesnych pojazdów marszałkowi Małopolski przez producenta pojazdów - bydgoską firmę PESA odbyło się na płycie krakowskiego dworca. Tuż po jeden z pociągu specjalnym przejazdem przyjechał do Tarnowa, gdzie na peronie trzecim odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział wicemarszałek Roman Ciepiela, przedstawiciel Przewozów Regionalnych, przedstawiciel PKP Polskie Linie Kolejowe, PKP S.A Oddział Dworce Kolejowe, przedstawiciele samorządów lokalnych Bochni i Brzeska. Drugi z zakupionych pociągów pojechał do Krynicy.

Przypomnijmy, że pojazdy typu ACATUS-2, wyprodukowane zostały specjalnie na zamówienie Województwa Małopolskiego. Zakupione pociągi będą mogły osiągać prędkość nawet do 160 km/h i będą obsługiwać różne połączenia. Pojazdy wyposażone są w 180 miejsc siedzących. Wagony posiadają obniżoną podłogę do wysokości 760 mm ponad główkę szyny. Aby maksymalnie ułatwić korzystanie z pojazdu osobom niepełnosprawnym, składy przystosowano do obsługi podróżnych poruszających się na wózkach inwalidzkich m.in. dzięki specjalnie zamontowanym windom. W każdym pojeździe wydzielono 20 miejsc klasy 1. Pociągi wyposażone są w klimatyzację, monitoring wnętrza, instalację rozgłoszeniową i informacyjną.

Całkowity koszt zamówienia obejmujący zakup 5 tego pojazdów wynosi ponad 91 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Dotacja unijna wynosi ponad 62 mln zł. W sumie Województwo Małopolskie zakupiło 5 tego typu pociągów. Kolejne 3 wyjadą na tory już latem. Pociągi zostały wyprodukowane przez bydgoską firmę Pesa.Wideo: Gielciu

Komentarze...