Kąśna pędzlem malowana - Drzwi szeroko otwarte (FOTO)
access_time 2010-12-20 08:40:57
Kilkadziesiąt prac przedstawiających Ciężkowice, Bogoniowice i Kąśną Dolną można oglądać na wystawie otwartej w Galerii Hortar w Tarnowie. Płótna, akwarele i pastele, kolaże oraz rzeźba to efekt wrześniowego pleneru „Otwarte drzwi” zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Ich lepsze jutro”. Wzięli w nim udział uczniowie Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu i uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie.


Plener odbył się w 150. rocznicę urodzin artysty, polityka i filantropa, Ignacego Jana Paderewskiego. - Było dla nas zaszczytem mieszkać i pracować w miejscu, które jest jedyną zachowaną na świecie posiadłością kompozytora. Plener był dla jego uczestników otwarciem drzwi do innego, nieznanego dotąd świata. To przedsięwzięcie okazało się też wielkim otwarciem ludzkich serc, ukazaniem ich wrażliwości i dobra – zauważa Tomasz Eliasz Wardzała, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie.

Hotel-Dom Pracy Twórczej bezpłatnie udostępniła dyrekcja Centrum Paderewskiego Tarnów-Kąśna Dolna, a materiały malarskie kupiło Starostwo Powiatowe w Tarnowie. Wystawa to efekt pięciu dni wspólnej pracy sześciu uczniów wiśnickiego liceum i sześciu podopiecznych Warsztatu Terapii z ul. Hodowlanej. Na obrazach uwieczniono dwór Paderewskiego z zabytkowym parkiem, cmentarze wojskowe, rynek w Ciężkowicach oraz Skamieniałe Miasto. Czas spędzony na plenerze był też okazją do wzajemnego poznania się, integracji, wymiany myśli i wspólnej zabawy.

Wystawę w tarnowskiej Galerii Hortar można oglądać do 5 stycznia 2011 r.

Zdjęcia: Paweł Topolski

Komentarze...