Jubileusz 30-lecia pracy twórczej Witold Pazery (FOTO)
access_time 2010-12-20 08:28:54
Znany tarnowski artysta Witold Pazera ma za sobą 30 lat pracy twórczej. Z tej okazji zorganizowano w nowej siedzibie Galerii Miejskiej BWA - Dworcu PKP, wernisaż wystawy malarstwa i rysunku artysty. Wystawa czynna do 16 stycznia 2011 r.


O pracach artysty:

Nastrojowość i tajemnica fantastycznej wyobraźni Pazery wyrażone są we wszystkich wątkach, cyklach i tematach jego obrazów poprzez pulsowanie świateł i obecność względnej chronologii czasu. Obrazy Pazery są poetyckie, muzyczne i metafizyczne, nasycone symbolicznymi i metaforycznymi treściami. Są one dla widza zagadką, wywołują w nim jeszcze większą potrzebę odkrywania tego dziwnego świata, zbliżonego często do projekcji snów, gdzie objawiają się ze zdwojoną intensywnością nasze skryte marzenia i namiętności (...)
prof. Stanisław Tabisz „Nastroje wyobraźni"

Podobno Polska jest krajem poetów, piszą o tym ludzie Wschodu i Zachodu, podobno nad sztuką polską unosi sie romantyczna melancholia, tak powiadają obcy. Jeżeli to wszystko prawda, to Witold jest jeszcze jedną gałęzią bardzo starego drzewa.
Malarz ten mieszka w mieście, które uważało się za stolicę co najmniej, za miasto środka „Galicji". To tutaj magistrat, jak w jakimś dziwnym śnie wymyślił i wybudował lilię tramwaju, który przecinał otwarte kanały miejskie i wypucowany błyszczał jak przeniesiony z innego świata. Oniryczne malarstwo Pazery nie pojawiło się więc z nikąd. To w tej prowincji, w takiej atmosferze, w podobnym miasteczku rodziła się proza Bruno Schulza.
Czy można się dziwić, że w obrazach Pazery anioły niespokojnie przebiegają ulicami i grają na skrzypcach, że nad wyniosłe zamki przylatują okręty przybyłe z innego czasu. Malarz zresztą powiada, że wcale by sie nie zdziwił, gdyby w drzwiach jego pracowni pojawił się świetlisty anioł.
dr Stanisław Potępa


Witold Pazera – malarz, rysownik, satyryk, fotograf. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uczeń prof. Jerzego Nowosielskiego (dyplom 1980). Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Od 1992 roku prowadzi Autorską Pracownię Plastyczną. Autor rysunków satyrycznych do wielu gazet, twórca projektów scenograficznych, projektów graficznych: plakatów, programów teatralnych, ilustracji książkowej. Laureat ponad 20 nagród i wyróżnień (ostatnio: Pierwsza Nagroda w Międzynarodowym Konkursie „Srebrny Czworokąt"- Przemyśl, 2003; Nagroda Rady Miasta Tarnowa za „Twórczość artystyczną" – 2004; Nagroda Wydziału Kultury Urzędu Miasta Tarnowa – „Salon Jesienny ZPAP Oddział Tarnów" 2005).
Od 1979 roku uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych - krajowych i zagranicznych, oraz blisko 50 plenerach i wystawach poplenerowych. W dorobku posiada blisko 40 wystaw indywidualnych (cykle: „Światy Pazery", „Pazera Nuovo", „Komedia Ludzka", „Królestwo Wyobraźni", „Czarne na Białym", „Z kobietą w tytule", „Z kobietą w tytule II”, „Jeszcze pożyjemy - Autobiografia", które prezentował m. in. w: Tarnowie, Krakowie, Rzeszowie, Sopocie, Bydgoszczy, Gagny, Sevran – Boudotte, Paryżu, Bissendorf. Stale współpracuje z krakowską Galerią Mariana Gołogórskiego.
Ważniejsze wystawy krajowe: „Absolwenci" - Bunkier Sztuki, Kraków 1980; „Arsenał 88" – Warszawa; „Surrealiści Polscy" - Częstochowa, Wrocław, Olsztyn; „Nowosielski i jego uczniowie" -Sukiennice, Kraków, „Bielska Jesień" - Bielsko-Biała (Nagroda Prezydenta Miasta, 1985), „Sport w Sztuce" - Łódź, Warszawa; „Inne obszary w malarstwie” – Koszalin; „Bliźniemu Swemu" – Warszawa, Wrocław, Kraków, Rzeszów.
Udział w wystawach zagranicznych, m.in. w: Norymberdze, Darmstadt, Bratysławie, Lipsku, Dreźnie, Paryżu, Orleanie, Schoten, Budapeszcie, Nowym Jorku. Prace w zbiorach muzealnych i instytucji kulturalnych w kraju, wielu kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą (m.in. Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Dania, Japonia, USA, Kanada).


Foto: Jakub Gabik

Komentarze...